Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Monitorizare audio/video
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Monitorizare audio/video

Sotia mea lucreaza la un magazin alimentar, iar de curand seful ei a schimbat camerele cele vechi si au pus camere video si audio. Am mai cautat pe net dar nu am gasit nimic concret. Intrebarea mea e daca seful ei are dreptul sa instaleze camere video dar si audio fara sa intreaba angajatii daca sunt de acord cu lucrul acesta? E legal?
1. "Salariatii nu pot fi supravegheati video in birourile in care acestia muncesc in mod obisnuit, conform prevederilor legale aflate in vigoare, insa camerele video pot fi instalate in alte locuri, in conditii stricte. ... "
Detalii : www.avocatnet.ro/articol_405...

2. Comunicat de presă al Autoritatii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
[ link extern ]

3. Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal - sesizari
[ link extern ]

4. Monitorizarea salariaților la locul de muncă: Ce (nu) poate face angajatorul
www.avocatnet.ro/articol_448...
~ Conținut șters la cerere ~
Stiu ca este legal sa monitorizeze magazinul video. Dar de audio stiu ca nu are voie mai ales ca nu a spus si angajatilor ca se face monitorizare audio. Asta inseamna ca i se incalca viata privata si ca tot ce vorbeste indiferent la telefon sau cu cineva, patronul asculta tot...