avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... VECHIME IN MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

VECHIME IN MUNCA

As dori sa stiu daca concediul pentru cresterea copilului din perioada 1984-1985(nu mai mult de 90 zile pe an)se ia in calcul la vechimea in munca.Pe perioadele de concediu in cartea de munca s-a trecut incetat incadrarea cf art.9kdin legea 1/1970 comb.cu art.129 din codul muncii.
Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: ddena , utilizator 12:45, 7 Februarie 2017
art.9 alin.2 Legea nr.1/1970 - In aceleasi conditii beneficiaza de vechime neintrerupta in aceeasi unitate salariata care a incetat activitatea fiind gravida sau pentru a-si creste un copil pana la implinirea varstei de 7 ani.

art.10 din legea nr.1/1970 - Se considera ca au vechime neintrerupta in munca urmatoarele categorii de salariati:
a) salariatul care se afla in una din situatiile prevazute la art. 8 si 9;
......

In speta, punctul meu de vedere este ca , perioada la care va referiti constituie vechime in munca si se ia in considerare la pensie.
Comfirm la randul meu cele afirmate de maestrul@freelis. Sotia mea, in perioada iunie 1983 - septembrie 1984, a incetat activitatea, pentru crestere copil pana la sapte ani, iar la pensioanare aceasta perioada i-a fost considerata vechime in munca.
Va multumesc, apreciez mult ajutorul dat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime pentru pensie golesti golesti Bunà ziua ! În iulie 1983 am întrerupt activitatea pentru crestere copil ( 7 ani ) , acestia se iau in calculat la pensie ? Multumesc ! Georgeta Sianu (vezi toată discuția)
Legea 1/1970 alex1007 alex1007 Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema: in cartea de munca este trecut faptul ca in data de 8.06.1987 mi s-a desfacut CIM pe baza art. ... (vezi toată discuția)
Intrerupere pentru cresterea copilului michirec michirec Buna ziua! Sotia a intrerupt serviciul in 1981,1985,1988, conf. art.129 din CM combinat cu art.9 alin.2 din Legea 1/1970, pentru cresterea celor 3 copii;10 ... (vezi toată discuția)