avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Care din cele enumerate se trec in Registrul Inventar?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Care din cele enumerate se trec in Registrul Inventar?

Buna ziua, sunt inregistrat ca si PFA platitor de TVA, contabilitate in partida simpla, determinarea venitului net in sistem real, cod caen 4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet.

Am mari dificultati in completarea Registrului Inventar deoarece explicatiile din legislatie contin multe elemente de contabilitate.

Am enumerat mai jos operatiunile pe care le desfasor eu ca si PFA grupate intuitiv, dupa propriile criterii. Va rog sa-mi spuneti si mie care dintre acestea se trec in Registrul Inventar si care nu, atat in varianta OMFP 170/2015 cat si OMFP 1040/2004. De asemenea doresc sa stiu daca operatiunile se trec cu TVA sau fara TVA si daca pot sa le grupez asa cum am facut-o eu sau trebuie musai sa le grupez ca in lege (imobilizari corporale/necorporale, creante, datorii, active, pasive si tot tacamu').

1. Furnizori: total facturi marfa achitate
2. Furnizori: total facturi marfa neachitate
3. Clienti: total facturi marfa incasate
4. Clienti: total facturi marfa neincasate
5. Stocuri marfa
6. Cheltuieli infiintare PFA
7. Soldul bancar la sfarsitul anului
8. Soldul din casierie la sfarsitul anului
9. Cheltuieli facturate pe PFA:
---a) casa de marcat + intocmire documentatie
---b) stampila
---c) combustibil + rovinieta
---d) service autoturism (inlocuit anvelope, diverse reparatii) - exista contract de comodat auto
---e) reparatie monitor calculator
---f) servicii contabile
---g) servicii gazduire web
---h) comisioane bancare
---i) servicii curierat
---j) printat documente
---k) cumparat Registrul Jurnal de Incasari si Plati si Registrul Inventar format tipizat
---l) cartele telefon
---m) achitat impozit, CAS, CASS, plati TVA
---n) servicii notariale
---o) consumabile (banda adeziva, pixuri, hartie, etc.)
---p) dosare
10. Cheltuieli nefacturate pe PFA:
---a) cartele RATB si METROREX
---b) printat si xeroxat documente
---c) abonament telefon si internet
---d) consumabile (banda adeziva, pixuri, hartie, etc.)
---e) domeniu web
11. Cheltuieli aferente contractului de comodat:
---a) intretinere apatament
---b) energie electrica

Multumesc anticipat.

Later edit: rog moderatorii sa corecteze titlul :))
Ultima modificare: Marți, 7 Februarie 2017
LuceNera, utilizator

Alte discuții în legătură

Completare in registrul inventar si in fisa mijlocului fix LuceNera LuceNera Buna ziua. Mi-am infiintat de curand o PFA platitoare de TVA cu codul CAEN 4791 pentru un magazin online cu produse pentru animale (petshop). Pe scurt ... (vezi toată discuția)
Bunuri cu titlu gratuit adri_d adri_d Buna ziua. Am urmatoarea situatie: PFA neplatitor de TVA, contabilitate in partida simpla, am doua contracte de comodat, unul pe auto(mijloc fix) iar celalalt ... (vezi toată discuția)
Contabilitate intreprindere individuala Andrey23 Andrey23 Recent am deschis un II am de pus declaratia 220 norma de venit, am primit decizia de impunere, am facut deja achizitii pe II-ul deschis si as vrea sa stiu de ... (vezi toată discuția)