Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere moștenire

Tatal meu a decedat acum 7 ani și nu am făcut succesiunea (1 apartament și teren 1500,00 mp ) Ce cotă parte mi se cuvine dacă suntem 3 frați și mama?
Dezbaterea se poate face la notar cu acordul părților, ce costuri implică această succesiune? Vă mulțumesc!
Buna seara,
Cotele legale de mostenire sunt: 1/4 revine sotiei, iar 3/4 copiilor, care o vor imparti in mod egal
Dacă vă înțelegeți, se poate face la notar.
Daca bunurile au fost dobandite de parinti in timpul casatoriei, se va dezbate succesiunea pe jumatatea tatalui.
Din aceasta jumatate, mamei ii revine cota de 1/4, iar celor 3 copii cota de 3/4 (adica 1/4 fiecare).
Cealalta jumatate din bunuri apartine mamei, inca in viata.
In privinta costurilor, in primul rand veti avea de achitat un impozit la stat de 1% din valoarea bunurilor, intrucat succesiunea nu a fost dezbatuta in termen de 2 ani de la data decesului.
In al doilea rand, nu ati precizat unde se afla bunurile, in ce localitate, judet, pe ce strada, daca ternul este intravilan sau extravilan, ce categorie de folosinta are (curti construcii, fanete, arabil, pasuni, paduri etc.). Nu exista un pret standard, ca la magazin. Pentru un calcul, adresati-va unui birou notarial din zona, impreuna cu actele de proprietate.
raluk0207, utilizator