avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere moștenire

Tatal meu a decedat acum 7 ani și nu am făcut succesiunea (1 apartament și teren 1500,00 mp ) Ce cotă parte mi se cuvine dacă suntem 3 frați și mama?
Dezbaterea se poate face la notar cu acordul părților, ce costuri implică această succesiune? Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:24, 8 Februarie 2017
Buna seara,
Cotele legale de mostenire sunt: 1/4 revine sotiei, iar 3/4 copiilor, care o vor imparti in mod egal
Dacă vă înțelegeți, se poate face la notar.
Daca bunurile au fost dobandite de parinti in timpul casatoriei, se va dezbate succesiunea pe jumatatea tatalui.
Din aceasta jumatate, mamei ii revine cota de 1/4, iar celor 3 copii cota de 3/4 (adica 1/4 fiecare).
Cealalta jumatate din bunuri apartine mamei, inca in viata.
In privinta costurilor, in primul rand veti avea de achitat un impozit la stat de 1% din valoarea bunurilor, intrucat succesiunea nu a fost dezbatuta in termen de 2 ani de la data decesului.
In al doilea rand, nu ati precizat unde se afla bunurile, in ce localitate, judet, pe ce strada, daca ternul este intravilan sau extravilan, ce categorie de folosinta are (curti construcii, fanete, arabil, pasuni, paduri etc.). Nu exista un pret standard, ca la magazin. Pentru un calcul, adresati-va unui birou notarial din zona, impreuna cu actele de proprietate.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Februarie 2017
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa ambii parinti decedati V.Dinca V.Dinca Buna ziua, speta mea este urmatoarea: Doresc sa deschid o succesiune dupa parintii mei care sunt decedati de 35 de ani tatal si 16 ani mama. Mai am un ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu probleme daewoo1 daewoo1 buna ziua, sunt in urmatoarea situatie: bunicii din partea tatalui au decedat amandoi, au avut 5 copii din care mai traieste doar 1, ceilalti 4 fiind decedati, ... (vezi toată discuția)
Succesiunea dupa decesul tatalui ANDREI DUMITRU ANDREI DUMITRU Buna ziua. Tata a decedat in urma cu 12 ani;mama traieste iar noi suntem 3 copii (2baieti -1fata).Dupa decesul tatalui nu s-a facut nici o succesiune iar ... (vezi toată discuția)