Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel tardiv.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel tardiv.

Buna ziua,

Am primit copia minutei pe data de 15 Decembrie si am facut apel pe data de 28, apelul este tardiv?

Multumesc.
Nu ati expus ce obiect a avut cererea de chemare in judecata. Prin urmare, nu se poate identifica termenul de apel.
Buna ziua,

Am facut apel pentru decizia tribunalului pentru tip solutie.

Multumesc.
Daca vorbim de termenul de apel de 10 zile de la comunicare, iar data stampilei de la destinatar este 15 dec.2016., atunci ultim zi in care puteati depune apelul era 27 dec.2016, pentru ca ziua de 26 dec.a fost nelucratoare.

Art. 269 c.proc.pen.
Calculul termenelor procedurale

(1) La calcularea termenelor procedurale se porneşte de la ora, ziua, luna sau anul prevăzut în actul care a provocat curgerea termenului, în afară de cazul când legea dispune altfel.

(2) La calcularea termenelor pe ore sau pe zile nu se socoteşte ora sau ziua de la care începe să curgă termenul, nici ora sau ziua în care acesta se împlineşte.

.....................................................

4) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul expiră la sfârşitul primei zile lucrătoare care urmează.

Inteleg.
Va multumesc!