Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu medical

Buna ziua.
Am onmare nelamurire.Am fost in CM de pe data de 21 nov pana pen31 ian inclusiv.In luna gebruarie am primit un salariu in val de 870 de lei net.Tin sa specific ca salariul brut este 1397 pana la 31 01 2017.Ma puteti lamuri va rog cum s.a ajuns la aceasta suma de 870 de lei?CM a fost cu cod de indemnizatie 01 adica platit 75 %.Multumesc anticipat!
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare (inclusiv indemnizatii CM)
- se aduna numarul de zile lucratoare din cele 6 luni in care a lucrat sau a avut CM (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

Din datele furnizate de dvs. calculele [pentru media zilnica sunt urmatoarele:
- total venituri 6 luni anterioare = 1397 x 6 = 8382
- total zile lucratoare in cele 6 luni =21+21+21+21+22+22 = 128
- media zilnica = 8382 : 128 = 65,48 lei

Calcul fluturas ianuarie 2017
20 zile CM = 65,48 x 20 x 75% = 982
CAS = 99
Somaj = 0
CASS = 0
Venit Net = 982 - 99 = 883

Deducere personala 0 pers. = 300
Venit baza calcul impozit = 883 - 300 = 583
Impozit = 583 x 16% = 93
Salariu net = 883 - 93 = 790

Dvs. ati primit 870 lei net, ceea ce inseamna ca veniturile din cele 6 luni anterioare au fost ceva mai mari.