avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmasi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmasi

Sotul meu a iesit la pensie avand vechimea de 35 de ani in magistratura la care s-au adaugat cei cinci ani de facultate la zi. Decizia de pensionare a fost completata cu o vechime de 40 de ani si trei luni. Eu daca primesc pensie de urmasi, Casa de Pensii din ce vechime imi calculeaza indicele de 50% din vechimea de 40 de ani care este trecuta si pe decizia de pensionare sau calculeaza pe 35 de ani? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: doina-dobrescu , utilizator 19:11, 20 Aprilie 2017
doina-dobrescu a scris:

Sotul meu a iesit la pensie avand vechimea de 35 de ani in magistratura la care s-au adaugat cei cinci ani de facultate la zi. Decizia de pensionare a fost completata cu o vechime de 40 de ani si trei luni. Eu daca primesc pensie de urmasi, Casa de Pensii din ce vechime imi calculeaza indicele de 50% din vechimea de 40 de ani care este trecuta si pe decizia de pensionare sau calculeaza pe 35 de ani? Multumesc.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie doina-dobrescu doina-dobrescu Cei de la Casa de Pensii nu vor sa-mi asimileze anii de studiu universitar la pensia mea de urmasi, conf. art.49 al.1 si art.51 din leg. 263/2010. Tot Casa de ... (vezi toată discuția)
Contestatie decizie pensionare anticipata jacqueline_k jacqueline_k Buna seara! Ma poate ajuta cineva cu un model de contestatie impotriva unei decizii de pensionare anticipata? Mentionez ca persoana in cauza a iesit la pensie ... (vezi toată discuția)
Pensie c_dobrescu c_dobrescu Daca o persoana pensionata are 35 de ani de magistratura, iar dupa pensionare a mai lucrat 7 ani ca avocat, cei 7 ani se pot adauga la pensie? Ca sotie ... (vezi toată discuția)