Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmasi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmasi

Sotul meu a iesit la pensie avand vechimea de 35 de ani in magistratura la care s-au adaugat cei cinci ani de facultate la zi. Decizia de pensionare a fost completata cu o vechime de 40 de ani si trei luni. Eu daca primesc pensie de urmasi, Casa de Pensii din ce vechime imi calculeaza indicele de 50% din vechimea de 40 de ani care este trecuta si pe decizia de pensionare sau calculeaza pe 35 de ani? Multumesc.
doina-dobrescu a scris:

Sotul meu a iesit la pensie avand vechimea de 35 de ani in magistratura la care s-au adaugat cei cinci ani de facultate la zi. Decizia de pensionare a fost completata cu o vechime de 40 de ani si trei luni. Eu daca primesc pensie de urmasi, Casa de Pensii din ce vechime imi calculeaza indicele de 50% din vechimea de 40 de ani care este trecuta si pe decizia de pensionare sau calculeaza pe 35 de ani? Multumesc.