Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Lege pt copii
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Lege pt copii

Aveți idee despre aplicabilitatea art356 legea 1/2011 a educației naționale privind alocarea sumei de 500 EUR pt fiecare copil născut după 9 febr 2011 precum si direcționarea a 2% din impozit in acest cont ?
Da, avem o oarescare idee...intentie buna insa nu se aplica. In ce priveste 2% codul fiscal pune la dispozitia contribuabililor mecanismul de redirectionare a 2% din impozitul pe venit datorat pentru anul trecut, catre o entitate non profit. Conform Ministerului Finantelor Publice, modalitatea de implementare a prevederii este similara, contribuabilul trebuind sa completeze formularul 230 (pentru veniturile proveniind din salarii) sau 200 (pentru venituri din alte surse) si sa le depuna la administratia financiara de care apartin pana la data de 25 mai.
Multumesc pentru INFO, dar aveți idee unde sa ne interesam de ce nu se aplica? La ministerul educației?
Sau cum putem face valva pe subiect?
Cu stima,