Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata fragmentata dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata fragmentata dividende

Buna ziua

Am in contul 117.1 Rzultatul reportat suna de 100.000 lei, care umeaza si fie distributi in TOTALITATE in dividende.
Firma are 2 asociati : asociatul A are 50% din parti sociale, asociatul B are 50% din parti sociale

Vreau sa procedz asfel :
1- pe 1 martie se face hotararea AGA prin care se distribuie din contu 117.1 dividende in valoare de 20.000
2 - se declara in declaratia 100
3 - se plateste impozitul de 5% (20.000 x 5% =1.000)
4 - se declara in declaratia 205
5 - se dau fiecarui asociat 9.500 lei prin casa cu dispozitie de plata

1- pe 1 aprilie se face hotararea AGA prin care se distribuie din contu 117.1 dividende in valoare de 20.000
2 - se declara in declaratia 100
3 - se plateste impozitul de 5% (20.000 x 5% =1.000)
4 - se declara in declaratia 205
5 - se dau fiecarui asociat 9.500 lei prin casa cu dispozitie de plata

si tot asa pana la terminarea sumei din contul 117.1

ESTE CONSIDERAT ACEST MOD DE LUCRU PLATA FRAGMENTATA ?
Eu zic ca nu, daca vreti sa faceti plata in numerar si nu prin cont bancar. Si o precizare, d205 o depuneti anul urmator cu toata valoarea venitului incasat de fiecare asociat si impozitul platit aferent, in tot anul precedent.
Eu stiu ce sa zic....... legea nu prea e clara.

Daca privim toate operatiunile ca pe un tot unitar (ca pe un contract) numit "DIVIDEND" care se desfasoara in mai multe etape atunci este o plata fragmentata .

Daca consideram fiecare operatiune "de sine statatoare" o operatiune "independenta" care incepe in luna martie si se termina tot in martie atunci poate fi privita ca o plata "unica" si nu mai este o plata fragmentata.

O alta pare !!!
d205 o depuneti anul urmator cu toata valoarea venitului incasat de fiecare asociat si impozitul platit aferent, in tot anul precedent

Si asta nu "unifica" toate platile transformnadule in plati fragmentate
Ceea ce este foarte sigur este ca nu e nicaieri in lege interdictie ca sa se dezbata si sa se voteze intr-o singura adunare generala pe an aceasta repartizare a profitului ca dividende.
george-neagu a scris:

Ceea ce este foarte sigur este ca nu e nicaieri in lege interdictie ca sa se dezbata si sa se voteze intr-o singura adunare generala pe an aceasta repartizare a profitului ca dividende.

Corect ..... nimeni nu interzice mai multe hotarari AGA de distribuire a dividendelor.

Problema este cum sunt ele interpretate !?!?!? ....... sunt independente una de alta sau toate sunt considerate o singura operatiune desfasurata in mai multe etape.