Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Termen incercare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Termen incercare

Buna dimineața! În 2012 am fost condamnat la 2 ani cu suspendare și 4 încercare . Până când este valabilă ? Mulțumesc anticipat
Buna ziua,
Termenul de incercare incepe sa curga de la data cand a ramas definitiva sentinta de condamnare si se termina la 4 ani!
DE EXEMPLU: daca sentinta a ramas definitiva la data de 10.10.2012 se termina la data de 09.10.2016, 10.10.2016 fiind dupa termen.
Mulțumesc frumos ! O zi buna!
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Termenul de incercare incepe sa curga de la data cand a ramas definitiva sentinta de condamnare si se termina la 4 ani!
DE EXEMPLU: daca sentinta a ramas definitiva la data de 10.10.2012 se termina la data de 09.10.2016, 10.10.2016 fiind dupa termen.

adica termenul de incercare se de la data in care s-a dat sentinta? nu dupa ce a ispasit pedeapsa?

Termenul de supraveghere curge de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti.