avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Termen incercare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Termen incercare

Buna dimineața! În 2012 am fost condamnat la 2 ani cu suspendare și 4 încercare . Până când este valabilă ? Mulțumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 14:58, 15 Februarie 2017
Buna ziua,
Termenul de incercare incepe sa curga de la data cand a ramas definitiva sentinta de condamnare si se termina la 4 ani!
DE EXEMPLU: daca sentinta a ramas definitiva la data de 10.10.2012 se termina la data de 09.10.2016, 10.10.2016 fiind dupa termen.
Mulțumesc frumos ! O zi buna!
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Termenul de incercare incepe sa curga de la data cand a ramas definitiva sentinta de condamnare si se termina la 4 ani!
DE EXEMPLU: daca sentinta a ramas definitiva la data de 10.10.2012 se termina la data de 09.10.2016, 10.10.2016 fiind dupa termen.


adica termenul de incercare se de la data in care s-a dat sentinta? nu dupa ce a ispasit pedeapsa?

Termenul de supraveghere curge de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitarea după condamnarea cu supraveghere Valentin1605 Valentin1605 Buna ziua, In data de 28.10.2014 am fost condamnat la o pedeapsa de 1 an închisoare cu suspendare si 2 ani perioada de proba; întrebarea este când ... (vezi toată discuția)
Dosar penal ( perioada de incercare ) emanuel199 emanuel199 Buna ziua ... Un prieten de al meu a fost condamnat pentru ucidere din culpa intr-un accident rutier ce s-a soldat cu victima . Pedeapsa sa a fost de 1 an si 4 ... (vezi toată discuția)
Stergere cazier ContSters146883 ContSters146883 Cazierul este sters automat la expirarea perioadei de supraveghere? A fost o sentinta data in vara anului 2009 (ramasa definitiva), inchisoare cu suspendare si ... (vezi toată discuția)