avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1150 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incalcarea si distrugerea proprietatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incalcarea si distrugerea proprietatii

Buna ziua, o sa trec direct la subiect.
Familia mea detine un teren extravilan, care era utilizat pentru agricultura ca si pasune.
Va scriu acest mesaj deoarece in ultima luna cei de la ococul silvic TG.Jiu au hotarat ca nu este necesar sa intrebe si proprietarul terenului ( bunica mea) daca este in regula sa depoziteze lemene sau sa defriseze cei cativa pomi fructiferi de pe locul respectiv. Pe langa ca au taiat si depozitat lemne, masinile si utilajele au distrus locul creand un drum pe mijlocul locului. Distrugerile sunt destul de mari.
Terenul respectiv se afla chiar la marginea unui sat si este de aprox 8m l si 100m L.
As avea nevioie sa stiu cam ce risca cei de la ocol si cam ce daune as putea sa cer.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: AVOCAT GEORGIANA URIAN , Avocat 11:06, 10 Februarie 2017
Buna ziua.
Puteti solicita daune pentru acoperirea integrala a prejudiciului.
Trebuie sa faceti dovada prejudiciului suferit si sa justificati cuantumul daunelor solicitate pentru acoperirea acestuia.

O astfel de actiune introdusa la instanta de judecata se timbreaza la valoarea daunelor solicitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Teren vanzare alecsandru_87 alecsandru_87 =D>Buna ziua,am si eu o nelamurire.Am un teren intraviran care am vrut sa il vand .Problema este ca ,cumparatorii terenului au defrisat tot ce era pe loc(vie ... (vezi toată discuția)
Taierea unui nuc de pe proprietate privata mariapopescu mariapopescu Pentru taierea unui nuc crescut razlet pe proprietate privata este nevoie de autorizatie? Legea din 2008 care completeaza legea pomiculturii din 2003 ce ... (vezi toată discuția)
Constructie teren intravilan - fond forestier cbc0812 cbc0812 Avand in vedere dificila comunicare cu cei de la ITRSV, nu gasesc solutia la urmatoarea problema. Detin 2 terenuri in intravilanul unui oras care sunt trecute ... (vezi toată discuția)