Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incalcarea si distrugerea proprietatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incalcarea si distrugerea proprietatii

Buna ziua, o sa trec direct la subiect.
Familia mea detine un teren extravilan, care era utilizat pentru agricultura ca si pasune.
Va scriu acest mesaj deoarece in ultima luna cei de la ococul silvic TG.Jiu au hotarat ca nu este necesar sa intrebe si proprietarul terenului ( bunica mea) daca este in regula sa depoziteze lemene sau sa defriseze cei cativa pomi fructiferi de pe locul respectiv. Pe langa ca au taiat si depozitat lemne, masinile si utilajele au distrus locul creand un drum pe mijlocul locului. Distrugerile sunt destul de mari.
Terenul respectiv se afla chiar la marginea unui sat si este de aprox 8m l si 100m L.
As avea nevioie sa stiu cam ce risca cei de la ocol si cam ce daune as putea sa cer.
Multumesc.
Buna ziua.
Puteti solicita daune pentru acoperirea integrala a prejudiciului.
Trebuie sa faceti dovada prejudiciului suferit si sa justificati cuantumul daunelor solicitate pentru acoperirea acestuia.

O astfel de actiune introdusa la instanta de judecata se timbreaza la valoarea daunelor solicitate.