Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna ziua.
Lucrez intr-o societate din jud. Arges si am intampinat urmatoarea situatie :
Dupa un interviu am fost acceptat la un alt loc de munca ceea ce m-a obligat sa-mi scriu demisia. Surpriza! Demisia se scrie pe un formular tip al angajatorului bineinteles cu o anexa unde trebuie sa justific de ce imi dau demisia. Este normal ? O alta intrebare este : Are dreptul angajatorul sa inceteze difuzarea fluturasului de salariu tuturor angajatilor ? Cu remarca : daca ai nevoie faci cerere la director . Multumesc
Nu. si Nu. Si demisia nu se motiveaza.
av. Ileana Alina Schwarz
Potrivit art.81alin.3 C.mun., salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.

Asadar, indiferent de ce va impune angajatorul dvs nu aveti obligatia legala de a va motiva demisia.

Angajatorul nu are obligatia de a elibera fluturasi de salariu , plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.