Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasapoarte
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasapoarte

Buna am si eu o intrebare. Se pot face pasapoarte in alt judet? De exemplu daca am in buletin adresa de la Iasi a-si putea merge in alt judet sa fac pasaport?
Va multumesc
Pasapoartele simple electronice se pot solicita a fi emise si in alta localitate decat cea de domiciliu, dar inteleg ca trebuie sa existe motive justificative. Spre exemplu, daca lucrati in alta localitate, atunci solicitati angajatorului o adeverinta care sa ateste acest aspect.
In practica asa e, se intreaba motivul dar nu se resping cererile, le primesc oriunde.

Daca vreti, exista optiunea de a primi pasaportul contracost (aprox. 8 lei) prin posta in localitatea de domiciliu sau de resedinta - bifati asta pe cerere cand o depuneti.
Ares-3, moderator