Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva pierdut?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva pierdut?

buna ziua detin o firma care nu este platitoare de tva si eu platesc fact. cu tva acei bani unde se duc ? am intrebat si contabilul si nu am prea inteles multumesc cu stima Sandru:O
nu se duc niciunde, tu ii suporti, esti oarecum consumatorul final, nefiind platitor de tva nu poti recupera banii respectiv, totusi trebuie sa te gandesti ca daca devii platitor de tva atunci si tu vei factura cu tva.. tva ce trebuie platit la stat. E foarte simplu daca tva-ul pentru achizitii este mai mare decat tva-ul pentru livrarii atunci poti recupera banii, in schimb daca tva-ul pentru achizitii este mai mic decat tva-ul pentru livrarii atunci trebuie sa platesti la stat.
Bineinteles ca in cazul recuperarii banilor aferent tva de la stat se impune control de la ANAF.. aici intervine partea mai interesanta.