Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme cu angajatorul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme cu angajatorul

Buna ziua ,
Am aplicat la un job de agent vanzari pe un site de recrutari din Romania,am fost chemat la interviu pe care teoretic l-am castigat si am primit jobul, dar cu o conditie : catea zile sa merg in "teste" sa vedem daca sunt compatibil cu modul de lucru al companiei.
Cele cateva zile s-au transformat in 2 saptamani ,nu din cauza ca nu as fi fost compatibil,ci a fost mereu intarziat momentul semnarii actelor,acesta avand loc dupa ce am decis ca nu se mai poate altfel.
Jobul includea masina de serviciu iar la interviu mi-au zis ca o pot folosi in interes personal,cu o limita si cu propiul combustibil.
Dupa prima saptamana de munca cu acte,am fost sunat de patron sambata si cu un ton extrem de vulgar si impertinent mi-a reprosat ca am facut 50 km in interes personal,masina fiind dotata cu tracker,camera video si microfon,toate conectate la o cartela telefonica, facand astfel posibil un anumit control pe autovehicul.
Dupa acea discutie de sambata l-am anuntat ca eu nu pot sa lucrez cu astfel de oameni si daca nu exista intelegere si incredere nu are rost sa continuam si l-am anuntat ca demisionez.
S-a linistit pe loc si mi-a cerut 14 zile ca sa-l cunosc si sa descopar ca nu e om rau si dupa alte cuvinte ,am acceptat oferta.
in ziua de luni m-a sunat si mi-a propus ca acele comenzi care vin pe persoana fizica si nu pot fi facturate pe companii sa mi le factureze pe numele meu si sa imi acorde un discount de 10% din valoarea lor ca si renumeratie.
Am refuzat si l-am anuntat ca cele 14 zile nu pot continua iar a doua zi am fost la sediul social al firmei unde mi-am depus demisia ,demisie pe care am trimis-o si pe email unde i-am anuntat ca vreau sa predau masina si chitantierul primit cu acte de la firma.
Am parcat masina in fata sediului social ,am inchis-o,i-am facut fotografii,toate acestea in prezenta unui martor pe care l-am adus sa asiste la acest proces.
Seara am primit un telefon de la patron in care ma amenintat in multe feluri ,inlusiv ca ma da in judecata ca i-am folosit masina in interes personal si imi cere daune de 5000 E , asta dupa 7 zile lucratoare cu acte in compania lui si cu 50 km parcursi in interes personal, cu acordul lor verbal .
Joi am primit un sms ca ne vedem duminica intre orele 10-12 pentru a preda cheile si chitantierul,dar acest lucru nu s-a intamplat deoarece nu m-au contactat in nici un fel din acel moment .
Intrebarea mea este : ce sa fac mai departe? ce poate sa imi faca el si cum pot sa ma apar?
Mentionez ca nu am provocat nici un fel de daune de nici o natura.
Multumesc..
nistorcadrian, utilizator
V-ati dat demisia de unde din moment ce nu ati avut incheiat contract individual de munca?
Informati-l pe "angajator" ca veti sesiza ITM cu privire la neincheierea c.i.m. conform prevederilor legale si ca sveti probe, chitantierul, masina, etc. Nu trebuie sa va faceti probleme in privinta folosirii masinii, a fost data de bunavoie spre folosinta. Nu are ce despagubiri sa ceara.
nistorcadrian a scris:

....
Intrebarea mea este : ce sa fac mai departe? ce poate sa imi faca el si cum pot sa ma apar?
Mentionez ca nu am provocat nici un fel de daune de nici o natura.
Multumesc..

Singura problema care v-o poate imputa este consumul de combustibil pentru acei km facuti in interes personal.
Aveam contract de munca. Demisia mi-a scris-o cineva care se mai pricepe dar nu are competenta legala. Demisia s-a bazat pe faptul ca nu au respectat CM nedandu-mi fisa postului asa cume era stipulat .
freeelis a scris:

nistorcadrian a scris:

....
Intrebarea mea este : ce sa fac mai departe? ce poate sa imi faca el si cum pot sa ma apar?
Mentionez ca nu am provocat nici un fel de daune de nici o natura.
Multumesc..

Singura problema care v-o poate imputa este consumul de combustibil pentru acei km facuti in interes personal.

Pe mine ma deranjeaza ca nu cauta sa-si recupereze cheile si chitantierul...
Trimiteti-le o notificare scrisa , in acest sens.