avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie mai devreme
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie mai devreme

Buna seara.
Am vechime 16 ani gr. 1-a, 1an si 8 luni gr 2-a, 37 ani stagiu de cotizare,nascut septembrie 1960. Se ia in calcul la scaderea varstei de pensionere si cei din gr.a 2-a?
Cel mai recent răspuns: Gabi50 , utilizator 19:59, 12 Februarie 2017
Pt a sediminua varsta de pensionare datorita anilor de gr a II-a trebuie sa aveti minim 6 ani de gr a II-a. Pt cei 16 ani de gr I ( procent 100%) se reduce varsta de pensionare cu 8 ani (65 - 8 = 57 ani ----- limita de varsta).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie limita de varsta Nik77 Nik77 Buna ziua Sunt nascut pe 7 Sept.1960 si am 32 de ani stagiu de cotizare,din care 22 ani in grupa 2 +stagiul militar 1an si 6 luni.Totodata sunt beneficiar al ... (vezi toată discuția)
Calcul iesire la pensie nitucornel nitucornel Buna ziua . Am lucrat 16 ani in gr.1 de munca , total 23 ani cotizatie. Nascut in sept. 1960. Unde ma incadrez si la ce varsta pot iesi la pensie , chiar si ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)