Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie mai devreme
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie mai devreme

Buna seara.
Am vechime 16 ani gr. 1-a, 1an si 8 luni gr 2-a, 37 ani stagiu de cotizare,nascut septembrie 1960. Se ia in calcul la scaderea varstei de pensionere si cei din gr.a 2-a?
Pt a sediminua varsta de pensionare datorita anilor de gr a II-a trebuie sa aveti minim 6 ani de gr a II-a. Pt cei 16 ani de gr I ( procent 100%) se reduce varsta de pensionare cu 8 ani (65 - 8 = 57 ani ----- limita de varsta).