Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Examen medical pentru permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Examen medical pentru permis auto

Buna ziua!
As vrea sa stiu daca exemenul medical,in vederea reinnoiri permisului auto, facut int-alt judet ,decat cel unde voi solicita permisul ,este valabil? Desigur facut la o unitate medicala avizata in acest scop.
Va multumesc anticipat ptr. raspuns.
Cu deosebit respect,
Vasile Sz.
Da, se poate, intrucat in privinta preschimbarii permisului de conducere, urmare a expirarii sau a daca detinatorul isi schimba domicilul, se specifica doar ca fisa medicala sa fie avizata de catre organele competente.
Buna ziua,

Desi e un post mai vechi, imi puteti spune, va rog, cadrul legal ? sau unde se specifica / nu se specifica restrictiile pentru efectuarea vizitelor medicale? Stiu ca examenul pentru permis se poate sustine doar in judetul unde locuiesc.

Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil a scris:

Da, se poate, intrucat in privinta preschimbarii permisului de conducere, urmare a expirarii sau a daca detinatorul isi schimba domicilul, se specifica doar ca fisa medicala sa fie avizata de catre organele competente.