avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1999 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Examen medical pentru permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Examen medical pentru permis auto

Buna ziua!
As vrea sa stiu daca exemenul medical,in vederea reinnoiri permisului auto, facut int-alt judet ,decat cel unde voi solicita permisul ,este valabil? Desigur facut la o unitate medicala avizata in acest scop.
Va multumesc anticipat ptr. raspuns.
Cu deosebit respect,
Vasile Sz.
Cel mai recent răspuns: AndreiManu , utilizator 18:17, 21 Mai 2018
Da, se poate, intrucat in privinta preschimbarii permisului de conducere, urmare a expirarii sau a daca detinatorul isi schimba domicilul, se specifica doar ca fisa medicala sa fie avizata de catre organele competente.
Buna ziua,

Desi e un post mai vechi, imi puteti spune, va rog, cadrul legal ? sau unde se specifica / nu se specifica restrictiile pentru efectuarea vizitelor medicale? Stiu ca examenul pentru permis se poate sustine doar in judetul unde locuiesc.

Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil a scris:

Da, se poate, intrucat in privinta preschimbarii permisului de conducere, urmare a expirarii sau a daca detinatorul isi schimba domicilul, se specifica doar ca fisa medicala sa fie avizata de catre organele competente.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prelungire valabilitate permis de conducere american cristinavlaicu cristinavlaicu Va rog sa imi spuneti daca permisul de conducere american al unui cetatean olandez rezident in Romania poate fi prelungit in Romania in conditiile in care va ... (vezi toată discuția)
Permis auto ...( expirat? ) ContSters179589 ContSters179589 Buna ziua, Am o amica,care detine permis auto din Dec.1994. Acest permis este de tip vechi,si din neglijenta nu l-a schimbat,avind insa o ultima viza ... (vezi toată discuția)
Scoala de soferi si examenul Just-drept Just-drept Doi soti locuiesc in mediu rural,unde locuiesc.Sotia e cadru didactic,la scoala unde locuiesc. Ei locuiesc cu mutatie flotat in zona rurala,din judetul X,dar ... (vezi toată discuția)