Forum Discuţii juridice Executare silită Imprumut cu contract notarial
Discuție deschisă în Executare silită

Imprumut cu contract notarial

Buna ziua. Doresc sa imprumut un prieten cu o suma mai mare de bani si vreau sa merg la notariat sa fac un contract, care din cate am inteles are putere executorie (in caz de neplata ma duc direct la excutor cu contractul).
In cazul in care nu este repectat termenul de plata si ajung la executor, imprumutatul mai poate sa vand vreun imobil inainte sa imi restituie banii?
Daca ajung la executor eu trebuie sa mai platesc ceva, sau doar cel de la care se recupereaza?

Multumesc de ajutor. O zi buna!
Prietenul e solvabil?
Ce suma împrumutați?
Da, este 100% solvabil are mai multe proprietati cu actele pe numele lui, 10000 euro
Daca e un imprumut fara ipoteca, poate vinde .
Veti plati executorul si veti recupera cheltuielile tot de la debitor.