Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie

Pot sa stau acasă 3 ani si sa primesc indemnizație, daca nu am cu cine sa las copilul? Sai pot sa ma întorc la serv înainte sa Faca copilul 2 ani si sa primesc inserție? Cat timp?
Ambele variante merg din câte știu eu.
1. Se poate sta acasă 3 ani cu copilul dar după 2 ani trebuie făcută încă o cerere.
2. Dacă vă întoarceți la lucru înainte de 2 ani (1,9 luni) îndemnizația vine până la vârsta de 3 ani.
În ambele variante suma îndemnizației diferă.
1. Numai daca aveti certificat de handicap pentru copil puteti sta 3 ani in CCC si sa primiti indemnizatie.

Daca nu , stati 2 ani cu indemnizatie si 1 an in CFP pentru cresterea copilului.

2. Legea și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.