Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instrainare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instrainare mostenire

Buna dragii mei

Care este pedeapsa acordata celui care vinde bunurile din mostenire, desi sunt si altii succesori care au aceleasi drepturi...stiu ca nu are voie dar care este sanctiunea? vezi cazul Ion Dolanescu
Vanzarea drepturilor succesorale este posibila numai dupa ce succesiunea a fost deschisa si numai dupa ce mostenitorul a acceptat succesiunea. Daca un mostenitor isi vinde drepturile sale succesorale inainte de a fi acceptat expres succesiunea, aceasta vanzare are valoarea unei acceptari tacite a succesiunii.
Art. 703 C. civil:
Erezii care au dat la o parte, sau au ascuns lucruri ale unei succesiuni, nu mai au facultatea de a se lepada de dinsa; cu toata renuntarea lor, ei ramin erezi si nu pot lua nici o parte din lucrurile date la o parte sau ascunse. (C. civ. 712).

ContSters47264, utilizator
eu intrebam ce sanctiune se aplica in cazul in care cum este cazul Dolanescu, amandoi fii aveau drepturi egale, Dolanescu avea 2000000 euro pe care unul din fii i-a ascuns spunand ca nu a gasit nimic, celalalt fiu avea si el dreptul, ce se intampla celui care a ascuns banii ca sanctiune?
Daca unul din mostenitori vinde un bun care face parte din masa succesorala ceilalti succesori pot solicita anularea actelor de instrainare pentru lipsa consimtamantului sau mentinerea actului de vanzare cumparare in limita dreptului ce ii revine succesorului vanzator ca urmare a iesirii din indiviziune.
SI mai practic:
Se solicita iesirea din indiviziune si daca in urma impartelii bunul vandut cade in lotul vanzatorului succesor atunci vanzarea se consolideaza retroactiv.
Daca bunul vandut nu cade in lotul vanzatorului atunci succesorul poate fi obligat la aducerea la masa succesorala a pretului obtinut in urma vanzarii daca cumparatorul a fost de buna credinta.-aici ar fi niste probleme de discutat dar divagam prea mult-.
Daca bunul cade numai in parte in lotului vanzatorului atunci vanzarea va fi consolidata numai in parte, pentru lotul vandut si anulat pentru partea ce cade in lotul altor mostenitori.

In ipoteza in care au fost si alte bunuri in masa partajabila care nu au fost avute in vedere la stabilirea masei initiale se poate face un C.M suplimentar in care se poate introduce in masa si suma descoperita. Daca partile sunt de acord.
Daca nu sunt de acord .. atunci se ataca C.M initial sub aspectul compunerii masei.
Alin Paidiu, Avocat
daca unul din comostenitori vinde un bun aflat in indiviziune se pune in primul rand problema daca a vandut cota indiviza sau un bun in materialitatea lui. daca si-a vandut cota indiviza nimic nu il impiedica pe un mostenitor sa faca acest lucru. Daca insa motenitorul a vandut un bun in materialitatea aceasta vanzare poate fi desfiintata in procesul de partaj, daca acel teren nu cade in lotul celui care l-a vandut. Daca acel imobil cade in lotul mostenitorului vanzator vanzarea se considera valabila, daca nu, se desfiinteaza ca si cum nu ar fi fost facuta niciodata.

av Zaharia Andreea
ANDREEA ZAHARIA, Avocat
apaidiu a scris:

Daca unul din mostenitori vinde un bun care face parte din masa succesorala ceilalti succesori pot solicita anularea actelor de instrainare pentru lipsa consimtamantului sau mentinerea actului de vanzare cumparare in limita dreptului ce ii revine succesorului vanzator ca urmare a iesirii din indiviziune.
SI mai practic:
Se solicita iesirea din indiviziune si daca in urma impartelii bunul vandut cade in lotul vanzatorului succesor atunci vanzarea se consolideaza retroactiv.
Daca bunul vandut nu cade in lotul vanzatorului atunci succesorul poate fi obligat la aducerea la masa succesorala a pretului obtinut in urma vanzarii daca cumparatorul a fost de buna credinta.-aici ar fi niste probleme de discutat dar divagam prea mult-.
Daca bunul cade numai in parte in lotului vanzatorului atunci vanzarea va fi consolidata numai in parte, pentru lotul vandut si anulat pentru partea ce cade in lotul altor mostenitori.

In ipoteza in care au fost si alte bunuri in masa partajabila care nu au fost avute in vedere la stabilirea masei initiale se poate face un C.M suplimentar in care se poate introduce in masa si suma descoperita. Daca partile sunt de acord.
Daca nu sunt de acord .. atunci se ataca C.M initial sub aspectul compunerii masei.

=D>=D>=D>
Foarte complet!
Mai mult de atat nici nu are rost!:D