Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instrainare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instrainare mostenire

Buna dragii mei

Care este pedeapsa acordata celui care vinde bunurile din mostenire, desi sunt si altii succesori care au aceleasi drepturi...stiu ca nu are voie dar care este sanctiunea? vezi cazul Ion Dolanescu
annajanette a scris:

eu intrebam ce sanctiune se aplica in cazul in care cum este cazul Dolanescu, amandoi fii aveau drepturi egale, Dolanescu avea 2000000 euro pe care unul din fii i-a ascuns spunand ca nu a gasit nimic, celalalt fiu avea si el dreptul, ce se intampla celui care a ascuns banii ca sanctiune?

Sanctiunea consta in aceea ca succesibilul care a dosit bunuri din succesiune va fi considerat acceptant pur si simplu (nu mai poate accepta sub beneficiu de inventar si nu mai poate renunta) dar nu va beneficia de cota parte din bunurile sustrase.

Completare:

Daca anterior dosirii a renuntat la succesiune, se pune problema savarsirii infractiunii de furt, deoarece prein renuntare este nimicita retroactiv calitatea sa de mostenitor si prin urmare nu poate invoca vreun drept asupra bunurilor dosite.
themis, utilizator
Stimate Domn Themis

Este cel mai bun raspuns primit si la obiect