Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chirie cedata - Ma poate trage la raspundere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chirie cedata - Ma poate trage la raspundere proprietarul?

Buna ziua, as avea o problema legata de o fost chirie in care am stat.
O sa incerc sa enumar informatii in ordinea lor, sper sa intelegeti si sa ma ajutati putin in aceasta problema.

-Am locuit in perioada feburuarie 2016-noiembrie 2016 intr-un apartament impreuna cu doua persoane.
-Contractul a fost semnat de mine si una din persoanele respective acesta avand o periaoda de 1 an feb.2016-feb.2017
-In 1 octombrie, eu l-am anuntat pe proprietar ca vreau sa ma mut din chirie - cu o luna inainte de a ma muta
-s-a pus problema inlocuitorului, intre timp am gasit o persoana care dorea sa se mute in locul meu
- am semnat un contract de inchiriere al unei garsoniere pe perioada nelimitata din data de 17 octombrie 2016 - cu o saptamana si cateva zile inainte sa ma mut.
- inainte sa ma mut proprietarul a trecut in inspectie pe la apartament, totul a fost ok, si am cazut de acord ca persoana care vine in locul meu sa imi dea mie direct garantia - nefiind semnalate probleme la data vizitei proprietarului
- a ales aceasta cale pentru a nu-l complica pe el cu garantia - locuind in alta localitate
- persoana respectiva mi-a dat partea de garantie si s-a mutat in locul meu
- persoanele cu care stateam initial in acel apartament erau foarte dezordonate, acesta fiind unul din motivele pentru care eu m-am mutat
- mi-am declarat noua adresa in protectia muncii imediat dupa schimbarea chiriei
- intre timp, proprietarul m-a sunat de cateva ori si ma ruga sa iau legatura cu baietii care nu si-au mai platit cheltuielile de ceva vreme - fiind neseriosi - din nou, nu a fost nici o problema ridicata in legatura cu stricaciunile din apartament
- in momentul cand eu m-am mutat, am considerat incheiate toate treburile cu fostul proprietar si am ales sa distrug contractul de la acel apartament
- era in datoria proprietarului(din cate am inteles din articolele 1777 si urmatoarele)sa refaca contractul si sa anunte organele competente
- tin sa precizez faptul ca nu sunt sigur daca contractul a fost inregistrat la FISC
- avand in vedere faptul ca din noiembrie pana in februarie nu am primit nici un feedback de rau despre apartamentul acela, consider din nou ca nu am nici o vina in cele ce urmeaza sa le descriu mai jos :

- am primit un telefon de la proprietar cum ca trebuie sa ii dau inapoi garantia persoanei ce s-a mutat in locul meu precum si daune de 200 euro proprietarului, deoarece cei care au ramas in apartament, au facut dezastru acolo din noiembrie 2016-feb 2017
- avand in vedere ca a venit in inspectie inainte de plecarea mea, se putea autosesiza atunci daca erau probleme
- proprietarul pretinde ca ma va da in judecata pe mine si cei ce am semnat contractul initial pentru recuperarea reparatiilor - eu nu doresc sa dau nici un ban in plus avand in vedere ca am fost anuntat de asta dupa 5 luni de la plecarea mea, si mai ales luand in considerare faptul ca in noiembrie 2016 totul a fost ok.

tin sa precizez faptul ca :
- nu sunt sigur daca contractul a fost inregistrat la fisc
- nu s-a facut inventar la predarea apartamentului(feb2016) nici cand persoanele au plecat de acolo(feb 2017)

doresc sa stiu :
- ma poate ataca in instanta cu acel contract ?
- daca am semnat intre timp alt contract si am schimbat adresa in protectia muncii (document ce il pot prezenta ca si dovada ca am schimbat domiciliul) - reprezinta aceste documente o "scapare" pentru mine?

tin sa precizez ca :
- nu am semnat nici un alt fel de incheiere de contract cand am plecat sau cand persoana s-a mutat in locul meu
- nu s-a facut inventar nici in momentul acela
- pot aduce si martori ca eu nu mai locuiesc in apartamentul acela incepand cu 1 noiembrie
-asta e o descriere scurta si am incercat pe cat posibil sa punctez cele mai importante lucruri in ordine cronologica.

P.S. mi se pare stupid ca sa imi ceara banii astia acum, dupa 5 luni dupa ce eu nu mai locuiesc acolo. intelegeam daca e dupa 1 luna, doua dar totusi, e aproape jumatate de an!

Multumesc anticipat!
rechim, utilizator