Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie-grupa II-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie-grupa II-a de munca

Buna ziua.De curand am trecut in pensie cu limita de varsta.Am lucrat ca laboranta.Timp de trei ani in conditii de munca grupa II-a.Am si adeverinta de la fosta intreprindere privind respectiva perioada.Totusi la calculul pensiei au ignorat la casa de pensii respectiva adeverinta.As vrea sa stiu,din ce cauza?

PS
Perioada este trecut si in cartea de munca si adeverinta este inca din anul 1994.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Cereti lamuriri scrise de la CJP.
Probabil, adeverinta/ mentiunile din carnetul de munca nu contin toate elementele legale prevazute in anexa 14 la HG nr.257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare. Cel mai probabil, nu ati depus copie dupa decizia interna a firmei, de nominalizare a dvs. la locurile de munca incadrate in grupa de munca. Este in vigoare Legea nr.172/ 2016 in care se nominalizeaza documentele cerute si care trebuei prezentate in anexa la dosarul de pensionare daca exista suspiciuni al CJP.