avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1062 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA cumparatorul este afectat?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

cumparatorul este afectat?

Buna seara,
Intrebarea mea este legata de PFA neplatitor de TVA.
Este afectat in vreun fel cumparatorul meu daca eu am PFA neplatitor de TVA?
Adica, in cazul in care eram platitor de TVA, la el se aduna TVA deductibila si il ajuta sa plateasca mai putin TVA-ul la stat.
Concret: cumparator persoana juridica romana.
Eu PFA neplatitor de TVA.
Servicii cumparate: servicii turistice externe (europa), asadar pe factura mea catre el va fi trecut TVA inclus.

Multumesc,
A.


Cel mai recent răspuns: Management Account , Consultant fiscal 16:27, 16 Septembrie 2009
Revin. Pe factura mea nu va scrie niciun tip de TVA, avand in vedere ca eu sunt PFA neplatitor de TVA. Scuze!
Astept raspunsul dvs.
Multumesc anticipat!
A.
Intradevar, persoanele juridice, PFA-urile, II-urile platitoare de TVA, nu-si pot deduce TVA daca nu exista. Probabil ca sunt multi care va intreaba daca sunteti platitor TVA si apoi nu mai cumpara de la dvs.
De obicei asa se intampla.
Platitorii de TVA ,cauta furnizori platitori de TVA, pentru a putea deduce TVA.
A fi sau a nu fi platitor de TVA? Este o intrebare hamletiana (daca pot spune asa). De ce? Pentru ca nu-i avantajos sa fii sau sa nu fii platitor in sine ci conditionat de ce activitate desfasori si, mai ales, de partenerii de afaceri cu care colaborezi.

Este avantajos sa fii neplatitor de TVA daca oferi servicii sau vinzi marfa catre consumatorul final, in speta persoane fizice.

Daca te plasezi in interiorul lantului producator-consumator si ai in aval platitori de TVA acestia vor fi dezavantajati de o colabrare cu tine si te vor evita; asa ca nu-ti ramane decat sa te inregistrezi platitor de TVA.
Multumesc!
Banuiam eu ca acesta va fi raspunsul. :)
Mai am o intrebare, dar nu legata de TVA.
PFA-urile (indiferent daca sunt sau nu platitoare de TVA) isi pot alege orice activitate din codul CAEN?

Multumesc inca o data!
A.
In principiu, da. Insa, mai sunt anumite coduri CAEN care presupun anumite calificari/competente si in aceste cazuri trebuie adusa diploma/atestarea respectiva.

Alte discuții în legătură

Ag. turism rodicasuta53 rodicasuta53 Buna ziua! As avea si eu o intrebare:daca la facturile emise de agentia de turism se colecteaza tva??,inteleg ca pe factura nu se trece tva,dar pe dif dintre ... (vezi toată discuția)
Tva agentii de turism roxanastefu roxanastefu Buna ziua , am si eu o nelamurire am primit o ff de la un fz de pachete turistice si aceasta ff cuprinde si tva , il deduc sau nu? Multumesc (vezi toată discuția)
Factura de la agentie turism Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, Nu m-am mai confruntat cu asa ceva si nu stiu cum se inregistreaza in contabilitate: A fost cumparat bilet de vacanta care include si costul ... (vezi toată discuția)