Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identitate

O persoană născută în Republica Moldova a obținut cetățenia română și în anul 1998 certificatul de naștere a fost transcris în România, și-a stabilit domiciliul în județul Suceava unde i s-a eliberat și cartea de identitate.La această dată persoana lucrează în Spania și trăiește în concubinaj cu o femeie din România având și un copil împreună.Întrebarea mea este-Persoana respectivă are cartea de identitate expirată și dorește să-și stabilească domiciliul, la domiciliul femeii cu care este împreună. Pentru eliberarea cărții de identitate a trimis o procură din Spania unei persoane din România (tatăl femeii cu care trăiește și care dorește să-l ia în spațiu) care să se ocupe de obținerea cărții de identitate.Ca documente are; procura,certificat de naștere original,copie CI expirată,copie pașaport valabil și adeverința de rol de la primarie nu i se dă, i s-a spus că nu poate fi luat în spațiu.
Întrebarea mea este-Ce documente ii mai trebuie pentru a putea fi înscris în registrul agricol la primărie și a obține adeverința de rol ?
Adeverinta de la reg. agricol se elibereaza pe numele proprietarului, pe baza actelor sale de proprietate.