Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... SALARII
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

SALARII

In luna iulie 2017 voi absolvi facultatea de stiinte juridice si as vrea sa stiu in ce conditii voi putea fi incadrata pe post de consilier juridic ( se poate transforma postul din referent de specialitate in consilier juridic sau inspector ?).
Este nevoie sa sustin examen pentru un eventual post vacant ?
MENTIONEZ CA IN PREZENT LUCREZ IN CADRUL UNUEI INSTITUTII PUBLICE.
VA MULTUMESC.
Pe functiile publice de auditor si consilier juridic se poate accede doar prin concurs de recrutare (nu se poate face promovare in clasa, conform studiilor absolvite). Ca sa se organizeze concurs de recrutare la care sa puteti participa conform studiilor absolvite, este nevoie sa existe vacanta, in statul de functii, functia publica de consilier juridic debutant si sa fi fost prevazuta pentru a fi ocupata prin concurs in planul de ocupare a functiilor publice, la nivelul institutiei dvs, pentru anul 2017.