Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cum atac un n.u.p.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cum atac un n.u.p.

Va rog sa-mi spuneti cum,unde si in cat timp de la comunicarea rezolutiei de nup o pot ataca?Eu sunt parte vatamata.
La instanta in 20 zile de la instiintare.
Gresit, Gabriela , in termen de 20 de zile de la comunicare la prim -procurorul Parchetului din care face parte procurorul care a dat solutia, cf. art. 278, al.1, c.p.p,si in cazul in care partea este nemultumita de raspunsul primit se va adresa cu plangere la instanta de judecata, art 278/1, c.p.p.
Ai dreptate. M-am grabit.
emmm ... art. 278 alin 3 in cazul rezolutiei de neincepere a urmaririi penale plangerea se face in termen de 20 de zile de la comunicarea copiei de pe rezolutie