avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cum atac un n.u.p.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cum atac un n.u.p.

Va rog sa-mi spuneti cum,unde si in cat timp de la comunicarea rezolutiei de nup o pot ataca?Eu sunt parte vatamata.
Cel mai recent răspuns: carmen.paun , utilizator 20:11, 2 Martie 2006
La instanta in 20 zile de la instiintare.
Gresit, Gabriela , in termen de 20 de zile de la comunicare la prim -procurorul Parchetului din care face parte procurorul care a dat solutia, cf. art. 278, al.1, c.p.p,si in cazul in care partea este nemultumita de raspunsul primit se va adresa cu plangere la instanta de judecata, art 278/1, c.p.p.
Gresit, Gabriela , in termen de 20 de zile de la comunicare la prim -procurorul Parchetului din care face parte procurorul care a dat solutia, cf. art. 278, al.1, c.p.p,si in cazul in care partea este nemultumita de raspunsul primit se va adresa cu plangere la instanta de judecata, art 278/1, c.p.p.
Ai dreptate. M-am grabit.
emmm ... art. 278 alin 3 in cazul rezolutiei de neincepere a urmaririi penale plangerea se face in termen de 20 de zile de la comunicarea copiei de pe rezolutie

Alte discuții în legătură

Art 278 al3c.p.p. liviuu liviuu Ma puteti ajuta ca nu am gasit pe net acest articol. La ce se refera? (vezi toată discuția)
Daca parchetul de pe langa judecatorie nu imi raspunde in termenul legal de 20 zile la plangerea introdusa ce trebuie sa fac Gion_71 Gion_71 M-am adresat cu o Plangere catre Parchet si nu a-m primit nici un raspuns,ce procedura trebuie sa urmez in aceasta situatie...., pot sa deschid actiune penala ... (vezi toată discuția)
Plangere penala !? tutu12 tutu12 In urma unei plangeri pe art. 307 C. penal , avand o rezolutie NUP ( fapt des intalnit in Parchetele tarii ) , ca asa stiu domnii procurori sa interpreteze ... (vezi toată discuția)