avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizia I.C.C.J nr. 21/2016
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizia I.C.C.J nr. 21/2016

Buna seara !
Am nevoie si eu de ajutor:

Cadrele didactice care au obtinut titlul de doctor dupa anul 2009 nu au mai beneficiat de sporul de 15% .
Începând cu noiembrie 2016 au inceput sa primeasca prin Legea 193/2016.
Problema este urmatoarea: ,Un cadru didactic care a dobandit titlul de doctor in anul 2011 a depus cerere pentru plata sumelor compensatorii, reprezentând echivalentul sporului de 15% din salariul de baza pt. perioada anterioara datei de 05.11.2016, conf. Deciziei 21/2016 a inaltei Curti de Casatie si Justitie.
Ce e de făcut? Până acum am dat salarii, sporuri, diferenţe in baza unor legi, hotarari sau ordonante ale guvernului.

Aceasta decizie a I.C.C.J este obligatorie pentru instantele de judecata , sa nu mai existe interpretari diferite, sau ne obliga sa calculam diferente?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: alina75 , utilizator 09:50, 18 Februarie 2017
Decizia ICCJ este obligatorie pentru instante .... in situatia in care se va invoca aceasta decizie in fata unei instante de judecata, aceasta este obligata s-o aplice.
Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tăierea sporului de doctorat echivalat cu gr i Savu C. Savu C. Buna ziua, Am doctorat echivalat cu gr I din 2012. Pana acum am primit si spor de doctorat si salariu corespunzator gradului I. Incepand din aceasta luna, ... (vezi toată discuția)
Spor doctorat sau compensare Ona Dana Ona Dana Buna seara, am o nelamurire. Persoana dobandeste titlul de doctorand in iulie 2015 , in perioada cuprinsa intre 2009 -2016 in care nu se mai acorda sporul de ... (vezi toată discuția)
Ordonanta 20/2016 paulciobotaru2008 paulciobotaru2008 buna ziua, va rog sa imi spuneti daca OUG20/2016 are aplicabilitate si daca sporul de doctorat, cf art. I, pct. 1 alin. 8, se poate acorda si celor din ... (vezi toată discuția)