Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrebare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrebare succesiune

Buna ziua ! Am si eu o problema referitoare la o succesiune . Bunicul meu are fiul si sotia decedata . Succesiunea din partea lor nu a fost facuta. El acum vrea sa vanda 1 ha de pamant si a aflat ca nu are voie daca nu este succesiunea facuta. Cam cat ar dura succesiunea daca s-ar apuca din luna martie? Multumesc anticipat !
Terenul a fost achizitionat in timpul casatoriei sau a apartinut sotiei decedate?
Succesiunea poate dura pana in 30 zile. Pentru a vinde terenul trebuie sa faca cadastru si sa il intabuleze iar daca terenul pe care vrea sa il vanda face parte dintr-o parcela mai mare trebuie sa il dezmembreze ptr a vinde doar 1 ha.
Daca terenul a fost dobandit de bunici in timpul casatoriei, atunci e bun comun si ca atare trebuie dezbatuta succesiunea dupa bunica.
Pe bunica o mostenesc bunicul si fiul lor.
Apoi, depinde daca fiul a avut la randul sau copii.
Daca da, atunci trebuie dezbatuta si succesiunea fiului, iar in final terenul va fi vandut de bunic si nepot/i.
Succesiunea dureaza maximum o saptamana daca procurati toate documentele necesare, iar notarul nu este aglomerat.