Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare drepturi salariale restante
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare drepturi salariale restante

Am de recuperat salarii restante de la o importanta companie, care se confrunta cu probleme financiare grave si face promisiuni desarte...
Intrucat nu mai doreste nimeni sa munceasca,angajatorul a promis acorduri de reesalonare a datoriilor catre angajati in mai multe transe/10 rate.
Ce valoare are acest acord ?se pot recupera mai rapid datoriile , fiind o recunoastere a acestora ? In cazul in care acesta are procese pentru insolventa/faliment sau intra in faliment, salariatii au intaietate la recuperarea drepturilor banesti ?
1. Daca semnati acel acord, atunci potrivit art.1270 alin.1 C.civ., contractul valabil încheiat are putere de lege între părţile contractante.

Astfel, salariile se vor recupera asa cum s-a stipulat in acel acord.

2. Angajator in insolventa: Ce drepturi au angajatii si cum isi pot recupera ei salariile neachitate?
www.avocatnet.ro/content/art...
Am verificat compania si nu apare in Buletinul insolventei; in acest caz, acordul incheiat intre parti are prioritate in fata altor datorii neplatite ale acesteia ?
Multumesc
Art. 161 C.mun.
Salariile se plătesc înaintea oricăror alte obligaţii băneşti ale angajatorilor.