avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... un divort amiabil fara costuri,exista ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

un divort amiabil fara costuri,exista ?

Exact titlul e intrebarea !
multumesc
Nu. In instanta prin acord e cel mai ieftin, 200 de lei e taxa de timbru. Daca nu aveti venituri sau sunt f mici, faceti cerere la instanta pt scutire/ esalonare.
Ultima modificare: Duminică, 19 Februarie 2017
gi-jane2, moderator
Nimic nu este gratis!
Chiar si in cazul divortului amiabil la notar sau pe cale administrativa la starea civila trebuie platit un onorariu sau o taxa. ~ 500-600 lei
Divortul prin instanta nu este amiabil.
De ce credeti ca in instanta nu poti divorta amiabil ?

Art. 373

Motive de divorţ

Divorţul poate avea loc:

a) prin acordul soţilor, la cererea ambilor soţi sau a unuia dintre soţi acceptată de celălalt soţ;

Art. 374

Condiţii

(1) Divorţul prin acordul soţilor poate fi pronunţat indiferent de durata căsătoriei şi indiferent dacă există sau nu copii minori rezultaţi din căsătorie.
Ultima modificare: Duminică, 19 Februarie 2017
gi-jane2, moderator
multumesc de raspuns,locuiesc in s2 Bucuresti,la care instanta trebuie sa ne prezentam ?
conf.art.915 NCPC,cererea de divort este de competenta judecatoriei in circumscriptia careia se afla cea din urma locuinta comuna a sotilor.

Alte discuții în legătură

Divort alt judet sebisanrobert sebisanrobert Buna ziua,am o intrebare,pot sa divortez in alt judet ptr ca nu mai pot locui la domiciliul actual,casa a fost facuta de catre mine dar nu ma mai primeste ... (vezi toată discuția)
Divorț Violetaviolelia Violetaviolelia Buna seara am și eu o întrebare sunt căsătorită cu soțul meu de 21 de ani dar nu mai stăm împreună de aproape doi și avem împreună patru copii ... (vezi toată discuția)
Divorț in germania MC90 MC90 Cum pot proceda pentru a intenta cererea de divorț înaintea perioadei de un an de separare ( prevăzută de legislația germana) menționând ca noi încă ... (vezi toată discuția)