Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... un divort amiabil fara costuri,exista ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

un divort amiabil fara costuri,exista ?

Exact titlul e intrebarea !
multumesc
Nu. In instanta prin acord e cel mai ieftin, 200 de lei e taxa de timbru. Daca nu aveti venituri sau sunt f mici, faceti cerere la instanta pt scutire/ esalonare.
gi-jane2, moderator
Nimic nu este gratis!
Chiar si in cazul divortului amiabil la notar sau pe cale administrativa la starea civila trebuie platit un onorariu sau o taxa. ~ 500-600 lei
Divortul prin instanta nu este amiabil.
De ce credeti ca in instanta nu poti divorta amiabil ?

Art. 373

Motive de divorţ

Divorţul poate avea loc:

a) prin acordul soţilor, la cererea ambilor soţi sau a unuia dintre soţi acceptată de celălalt soţ;

Art. 374

Condiţii

(1) Divorţul prin acordul soţilor poate fi pronunţat indiferent de durata căsătoriei şi indiferent dacă există sau nu copii minori rezultaţi din căsătorie.
gi-jane2, moderator
multumesc de raspuns,locuiesc in s2 Bucuresti,la care instanta trebuie sa ne prezentam ?
conf.art.915 NCPC,cererea de divort este de competenta judecatoriei in circumscriptia careia se afla cea din urma locuinta comuna a sotilor.