Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... card de sanatate obligatoriu !!
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

card de sanatate obligatoriu !!

Buna ziua! Sunt o persoana asigurata medical, dar cardul meu inca nu a fost emis. M-am prezentat la laboratorul de analize in urma cu cateva zile si mi s-a spus ca sunt obligat sa depun o cerere pt emitere cardului de sanatate si sa vin cu o copie a cererii la eliberarea analizelor, pt ca in mod contrar voi fi nevoit sa platesc investigatiile, deoarece sunt obligat sa prezint cardul, desi am adeverinta de asigurat. M-am prezentat la Casa de asigurare si mi s-a comunicat ca nu exista o asemenea cerere, deoarece nu se emit carduri la cererea pacientului. Cum ar trebui sa procedez? Va multumesc!
Asiguraţii carora nu li s-a emis (tiparit) cardul de sanatate pot beneficia de servicii medicale fara prezentarea acestui document, in baza calitatii de asigurat, urmare verificarii efectuate de catre furnizori aici:

[ link extern ]

Medicul nu cunoaste legea.