Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... IMPORTANT !Buna ziua, -Sotul meu se afla in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

IMPORTANT !Buna ziua, -Sotul meu se afla in indemnizatie crestere copil ...

Buna ziua,
-Sotul meu se afla in indemnizatie crestere copil din luna martie 2024,
-mentionez ca in perioada cand s-au emis cardurile de sanatate el nu era in tara si nu i s-a emis card, cand a revenit in tara a inceput sa lucreze si are calitatea de asigurat dar fara card fizic, casa de asigurari de sanatate i-a comunicat ca se poate prezenta doar cu cartea de identitate pt.a beneficia de serviciile medicale
-acum medicul de familie nu vrea sa-i elibereze o trimitere pt. investigatii pe motiv ca nu are card de sanatate si ii solicita sa-i aduca o adeverinta prin care sa reiasa ca are calitatea de asigurat.
-va rog sa-mi spuneti cine trebuie sa-mi emita aceasta adeverinta, unde sa merg sa o pot obtine, sa pot beneficia de serviciile medicale.
Multumesc anticipat !
De la casa de sănătate i-a adeverinta