Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Decl 010 si 101 la un ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Decl 010 si 101 la un ONG

Buna ziua

La un ONG fara activitate economica pana acum am depus 101 pe 0 in fiecare an , acum mai nou nu vor sa imi mai primesca 101 pana nu depun 010 cu trecere la imp pe profit .( nu inteleg de ce sa-l trec la profit daca nu avem decat un minim de activitate 2-3 extrase de banca etc)
S-a modificat legea de anul acesta ?
Ma poate ajuta cineva ?
Daca nu ati depus deloc la infiintare d010, o depuneti acum si bifati acolo la impozitul pe profit anual pentru ong-uri.
george-neagu, moderator
O sa primesc amenda ?
Nu ar fi trebuit sa depuneti declaratie 101 daca in 010 nu v-ati declarat platitor de impozit pe profit deoarece nu desfasurati activitati economice. A fost o eroare ca v-au acceptat declaratie 101 si acum in mod corect ati fost refuzati