avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Conflict de interese
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Conflict de interese

Bună ziua, sunt funcționară publică, mai precis inspector sanitar, am fost numită printr-o dispoziție a directorului executiv de la Direcția de Sănătate Publică, să îndeplinesc și funcția de ” Persoană tehnică cu atribuțiuni de îndrumare, control și constatare a încălcării legii în domeniul prevenirii și stingerii incendiilor” la instituția mai sus menționată, in baza:
Legea 307/2006, Ordinul M.A.I. nr163/2007 și Ord MS nr. 1078/2010.
Întrebarea mea este:
1. Dacă nu cumva aș fi in conflict de interese dacă semnez această dispoziție.
2. Dacă nu aș fi în incompatibilitate cu funcția de bază ?
Vă rog să mă ajutați, dacă sunt persoane de specialitate juridică , avocați sau alte persoane care s-au confruntat cu această problemă. Aștept răspunsul dumneavoastră, argumentat cu lege, articol, etc. Vă mulțumesc din suflet.
Petronela45 a scris:

Bună ziua, sunt funcționară publică, mai precis inspector sanitar, am fost numită printr-o dispoziție a directorului executiv de la Direcția de Sănătate Publică, să îndeplinesc și funcția de ” Persoană tehnică cu atribuțiuni de îndrumare, control și constatare a încălcării legii în domeniul prevenirii și stingerii incendiilor” la instituția mai sus menționată, in baza:
Legea 307/2006, Ordinul M.A.I. nr163/2007 și Ord MS nr. 1078/2010.
Întrebarea mea este:
1. Dacă nu cumva aș fi in conflict de interese dacă semnez această dispoziție.
2. Dacă nu aș fi în incompatibilitate cu funcția de bază ?
Vă rog să mă ajutați, dacă sunt persoane de specialitate juridică , avocați sau alte persoane care s-au confruntat cu această problemă. Aștept răspunsul dumneavoastră, argumentat cu lege, articol, etc. Vă mulțumesc din suflet.


Va rog, poate mai face cineva un efort și citeste acest mesaj, nici un jurist nu s-a confruntat cu aceasta situatie ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incompatibilitate?! andrale andrale Un manager de spital,poate avea si un alt job? Nu in spitalul pe care-l manageriaza,in alta parte,in privat,care nu are nici-o treaba cu spitalul unde este ... (vezi toată discuția)
Pfa protectia muncii si psi exelero exelero Buna ziua, Am facut curs de cadru tehnic cu atributii in domeniul prevenirii si stingerii incendiilor - initiere si curs de protectia muncii cursuri ... (vezi toată discuția)
Obiect de activitate vreau sa-mi fac o firma, pe langa obiectul principal de activitate care consta in prestari servicii doresc sa trec si alte domenii: comert etc. trebuie sa ... (vezi toată discuția)