Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... bani imprumutati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

bani imprumutati

buna ziua.imi spuneti va rog ce sanse am de a recupera o suma de bani,incheiat cu act de mana?familia respectiva nu au nici un bun al lor,fiind gajate la banca.va multumesc
Pe baza acelui inscris sub semnatura privata semnat de parti ar fi solutii de recuparare a banilor. Marori au fost?
da au fost 2.legal ce o sai faca legea din romania?ei zic ca nu au de unde sa mi-i dea
Puteti initia o actiune in instanta pentru a obtine o sentinta prin care sa se consfinteasca calitatea d-voastra de creditor si a celorlalti calitatea de debitor si prin care sa fie obligati la restituirea imprumutului.
Dar cel mai bine apelati la un avocat care sa va asiste in demersul d-voastra.
gabescu a scris:

Puteti initia o actiune in instanta pentru a obtine o sentinta prin care sa se consfinteasca calitatea d-voastra de creditor si a celorlalti calitatea de debitor si prin care sa fie obligati la restituirea imprumutului.
Dar cel mai bine apelati la un avocat care sa va asiste in demersul d-voastra.

Aveti mare grija sa nu treaca mai mult de trei ani ca sa nu se prescrie !
puteti depune actiune in instanta , prin care solicitati restituirea imrpunutului de la persoanele respective .
aceasta actiune este o actiune in pretentii si trebuie introdusa in termen de 3 ani de la data scadenta .
in cazul in care se prescrie acest termen nu-i mai puteti obliga pe debitori sa va restituie acel imprumut .