Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Refuz de restituire imprumut - cauza penala sau civila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Refuz de restituire imprumut - cauza penala sau civila

Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati cu lamuriri in urmatoarea problema : acum aproape 2 ani, am vandut un apartament in Bucuresti. Afland de la mine ca urmeaza sa-l vand, o femeie, ce o credeam amica, m-a rugat sa-i imprumut dupa ce vand 3.000 si ceva de euro, sa scape de leasingul ce-l avea la masina, imprumut fara nicio dobanda, ce mi l-ar fi returnat in rate lunare de cate 100 euro. Mi-a motivat ca ii pun tot felul de taxe si vrea sa scape de ei. Am fost de acord. Peste un timp mi-a zis plangand, ca aproape a pierdut masina, ca nu i-au zis de niste restante pe care le avea fara sa stie si au chemat-o doar sa vada masina si acolo i-au confiscat-o si a pierdut totii banii ce ii platise pana atunci pe ea, peste 10.000 euro ( platea la ea din 2007, marca e Logan ) si acum trebuie s-o plateasca ca si cum ar cumpara-o de la zero, cu 4.300 de euro, bani pe care sa-i dau eu. A zis ca facem acte la notariat sa fiu sigur ca-mi da inapoi banii. Cum pana la vanzarea apartamentului a mai trecut ceva timp, nu am putut sa-i dau in timp util banii, dar ea a zis ca a imprumutat banii de la mai multe persoane si a rezolvat cu masina, dar trebuie sa le dea inapoi foarte repede banii, in cateva luni. Cand am vandut apartamentul, a zis sa-i dau 5.000 euro, ca mai are nevoie de bani si pentru alte lucruri. In legatura cu notariatul a zis ca i-au cerut cam 5.000 lei pentru actele ce se intocmesc la imprumut si ma roaga sa nu mai facem imprumutul prin notariat, ca nu are cum sa dea atatia bani. I-am acceptat dorinta si i-am dat imprumutul numai pe baza unei hartii de mana ce a scris-o, unde a specificat datele ei, adresa, CI serie... nr ... ,suma imprumutata si ca ii va da in rate lunare de cate 100 euro. Deasemenea ca dovada a imprumutului ce i l-am dat, mai am hartia cu transferul bancar de la contul meu ( in care primisem si eu banii pe apartament de la cumparatoare ) in contul ei ( ce si-l facuse atunci, la aceeasi banca, sa poata primi banii, fara comisioane ). Ea a mai cerut si o pasuire de 6 luni, in care sa nu plateasca niciun ban, zicand ca eu si asa am acum bani destui si nu imi sunt absolut necesari sa-i primesc imediat. Dupa 6 luni, cand i-am zis sa inceapa sa plateasca banii, a inceput sa puna diverse motive, s-o mai aman. Exemple : intr-o luna, a lovit masina si trebuia s-o repare, in alta luna, a avut banchet fiul ei dupa terminarea clasei a XII-a, alta data dadea foarte multi bani, pentru meditatii pentru fiul ei, sa intre la facultate, etc. In fiecare luna erau alte motive si cerea amanari pe mai multe luni, ce le-am acceptat, dar pina la urma, dupa ce ma tinuse asa, aproape 1 an ( dupa cele 6 luni ), am inceput sa intru la idei ca nu mai vrea sa plateasca si i-am zis ca n-o sa astept sa se prescrie si o s-o actionez la Judecatorie. A inceput sa nu-mi mai raspunda la telefon, in preajma zilei de salariu, cand sunam, insa daca sunam de la alte numere ( ale unor prieteni ), sau uneori chiar cu numar ascuns, imi raspundea, dar tot asa, zicea ca in acea luna nu poate sa plateasca, dar luna viitoare, va incepe sa plateasca sigur si asta s-a repetat mai multe luni la rand ( neraspunsul la tel meu, eventual raspundea cu un SMS de amanare ). De 2 luni nu se mai sinchiseste nici macar sa mai raspunda printr-un SMS si am luat decizia sa o actionez in instanta. Pentru a-mi face o idee, despre ceea ce trebuie sa fac, va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari : 1 ) acest caz se incadreaza la penal sau la civil ? Din definitia ce am vazut-o eu la inselaciune, ma gandesc ca s-ar incadra, minciuna prezentata drept adevar, fiind aceea ca va plati cum s-a angajat si de fapt n-a platit. Pe de alta parte, m-am interesat la un notariat si nici pomeneala sa fie comisionul de 5.000 lei, cum zicea ea si atunci m-am gandit ca ea a premeditat si m-a indus in eroare cu acea suma uriasa, ca sa nu fac imprumutul prin notariat, ca sa nu fie titlu executoriu, ea stiind ca nu va plati deloc. Mi se pare deasemenea a se incadra la inselaciune, minciuna cu taxa mare la notariat, in scopul de a nu se face prin notariat . 2 ) In cazul ca trebuie sa fac actiune civila, este adevarat ca eu trebuie sa platesc 10 % din suma ce o vreau inapoi ( adica platesc 500 euro ) ? 3 ) Cat este termenul de prescriere in acest caz ( acolo unde se incadreaza ) ? Va multumesc mult pentru raspunsurile ce le voi primi ! Desi poate va parea incredibil, mai am un caz asemanator, intamplat in aceeasi perioada, ce-l voi expune mai jos, separat.
Rondolfini, utilizator
Atentie deoarece termenul de prescriptie este de 3 ani de la data incheierii documentui de mana
Daca amiabil nu solutionati,initial incercati prin mediator si in ultima instanta,formulati plangere sub aspectul savarsirii infractiunii de inselaciune
Va multumesc mult de raspuns ! Si acum al doilea caz, care este tot cu un imprumut, de data asta cu un barbat, fost vecin din bloc vreme indelungata. A lucrat mult timp in strainatate, in Spania si l-am revazut intamplator, cand venise din Spania fiind pe afara cu mama lui, ce locuieste in continuare in bloc cu mine, in apartamentul unde statea si el cand era copil, pana pe la 20 si ceva de ani, cand a plecat in strainatate la munca. La aceasta revedere, am facut schimb de numere de telefon, urmand sa discutam. In discutia telefonica, i-am zis ca am un apartament in plus, ce-l cumparasem cu bani stransi pe multi ani, impreuna cu mama. El mi-a zis la o alta convorbire, sa ne intalnim, sa imi propuna o afacere. Ne-am intalnit la mine acasa si mi-a aratat 8.000 euro, ce a zis ca ii are stransi din anii cat a lucrat in Spania si mai are acolo 15.000 euro in banca. Zicea ca vrea sa inceapa o afacere la el la tara, unde are pamant. Voia sa faca o ferma de pasari, dar zicea ca nu-i ajung banii ce-i are ( 23.000 euro ). De aceea imi propune sa-mi vand eu apartamentul acela, ma ajuta el cu bani sa-l amenajez, sa platesc restantele la intretinere ( facute din cauza altor persoane ce le-am ajutat si s-au dovedit ticaloase, nu mai intru in amanunte ), cu taxele de succesiune ( dupa tata ) necesare. Dupa vanzare ii dau inapoi tot ce mi-a dat si ne asociem apoi, facand o firma, eu venind cu capital mai mult ( din cauza ca el are terenul ). Am fost de acord. Intr-adevar, a facut cele zise. Acesta este apartamentul ce l-am vandut, de care pomeneam in postul anterior. El mi-a zis ca daca dupa vanzare nu vreau sa ma asociez cu el, nu e nicio problema : ii dau banii ce mi i-a imprumutat inapoi si e ok. La un moment dat m-am pomenit fara mobila din apartament ( biblioteci, ca altele ( paturi ) fusesera aruncate ca erau mai uzate si oricum, cumparatoarea spusese ca nu vrea mobila, vrea nemobilat, ca isi pune mobila ei, ce o va cumpara noua ). Eu ii lasasem o cheie, ca sa faca zugraveala pe acolo. A zis ca le-a dus la tara la el ( fara sa-mi zica in prealabil ). N-am comentat nimic.
Dupa vanzare, i-am dat banii cu care ma ajutase el si echivalentul zugravelii ( 2.000 euro in total ) si i-am mai dat in plus 500 euro, cadou de la mine, de recunostiinta. El a mai cerut in plus 2.000 euro, imprumut, zicand ca i-au fost blocati toti cei 15.000 euro, ce-i mai are in Spania, de fiscul spaniol, pe motiv ca ar avea o datorie catre statul spaniol de vreo 4300 de euro, ce in realitate nu o are si va dovedi asta si-i va primi inapoi atunci, dar pana atunci trebuie sa-i plateasca. Imi zicea ca statul spaniol nu permite sa-si scoata restul de bani de 10.000 si ceva de euro ( aprox 15.000 - 4.300 euro ). Trebuie intai sa plateasca cei 4.300 euro si apoi are acces la cei aprox. 10.700 euro ) !!
Mi s-a parut foarte absurda o asemenea prevedere, aproape nu-mi venea sa cred si nu intelegeam de ce nu-si opresc ei cei 4.300 euro din cei 15.000 euro si-i cer platiti din alti bani adusi. El mi-a aratat o hartie in sensul asta, in care se arata ceva de 15.000 si 4.300 euro. Era scrisa in spaniola, limba ce nu o stiu decat ce am invatat la telenovele fara sa vreau. Oricum nu i-am dat atentie sa vad daca ar fi o hartie oficiala ( stampile, etc ). Deasemenea imi spunea ca el nu mai are aproape nimic din cei 8.000 euro, ce mi-i aratase initial ( 6.000 fara ce-mi daduse mie ), ca a cheltuit foarte mult cu mama lui bolnava, tratamente, medicamente scumpe. Daca mai avea ceva din acesti bani, bineinteles zicea ca nu mi-ar mai fi cerut cei 2.000 euro imprumut. I-am dat acesti bani ( 2.000 euro imprumut ), el avand deci pentru Spania in total de la mine 4.500 euro ( 2.000 + 500 + 2.000 ). Zicea ca va merge imediat in Spania sa plateasca cei 4300 euro, ca sa-si deblocheze cei 15.000 euro si sa arate ca de fapt el nu este dator ( cu ajutorul unui fel de avocat si altceva de acolo din Spania, nu am retinut denumirea, nu exista in romana ). Cei 2.000 euro i-am dat fara nicio chitanta, gandindu-ma ca nu se poate intampla ca sa nu mai mi-i dea un om ce il cunosc de la 6 ani ( suntem de aceeasi varsta ).
A plecat imediat in Spania, de acolo sunandu-ma si zicandu-mi sa-i mai trimit 500 euro prin PayPal, ca mai are nevoie. I-am trimis si chitanta aceasta de la PayPal, pentru 500 euro, in care apar datele lui, este singura hartie doveditoare ca i-am dat bani. In perioada cat a stat in Spania, acum, dupa ce i-am dat banii, eu am avut o perioada in care am jucat sume mari la ruleta si pariuri sportive, in care am pierdut sume de ordinul a multe mii de euro. Ca o paranteza pot zice cu siguranta ca ruleta este masluita, se poate vedea asta cand joci pe sume mari, cum am jucat eu atunci pentru prima data pe sume mai mari ( pariuri de 200-300 lei, la o mana ). Traiectorii si comportamente ale bilei ce incalca legile fizicii ( accelerari din senin, franari bruste, comportamente de OZN ale bilei, ca si cum ar avea autonomie proprie si si-ar alege singura traiectoria ). Am pomenit despre aceste lucruri din afara cazului, pentru ca suntem in domeniul justitiei si din pacate, sunt tolerate aceste ilegalitati, probabil ca nu degeaba. Stiu ca nu judecatoria este cea care trebuie sa ancheteze aceste lucruri.
Cum eu ii dadusem si fratelui meu o parte din bani, pentru ca era coproprietar ( am si ramas dator la el ) ii dadusem si femeii din postul de mai sus, cei 5.000 euro, m-am vazut pus in situatia sa nu mai pot sa fac afacerea ce fusese discutata in principiu, cu ferma. Ceea ce i-am spus cunostintei mele, ex-coleg de bloc, la telefon, spunandu-i si motivele, ca nu mai am banii necesari si ce s-a intamplat. Desi el spusese ca pot sa nu fac cu el nicio afacere, dupa ce-i dau datoria, s-a enervat si mi-a cerut sa-i trimit restul de bani ramasi tot prin PayPal in Spania sa cumpere el o masina, la care ii ies nu stiu cate mii de euro si-i impartim, bineinteles eu avand partea cea mai mare ... Am refuzat. Foarte nervos, mi-a inchis telefonul si de atunci n-am mai auzit de el, numarul de Spania, ce-l avea a fost apoi tot timpul inchis, pana n-a mai fost valabil. Nici de pe adresele lui de e-mail si Yahoo Messenger, ce i le am, nu mi-a mai raspuns la mesajele mele. Nu stiu unde s-a aflat de atunci si se afla, in Spania, Bucuresti sau la el la tara. Dupa multe luni de asteptare, am mers acasa la mama lui si i-am povestit intamplarea. Mi-a zis ca nu stie nimic de el, nu o suna deloc si cat a stat in Spania, nu o suna cu anii. In legatura cu ce imi spusese el, ca a cheltuit aproape toti banii cu mama lui bolnava, am aflat ca intr-adevar, are probleme mari de sanatate, dar si-a platit singura tratamentul si isi plateste singura medicamentele ce le ia luna de luna. Fiul ei nu i-a dat niciun ban pentru aceste lucruri !! Nici macar nu a stat la ea pe perioada cit a fost in Romania, avea prieteni la care sa stea. Mi-a zis ca probabil acesti prieteni i-au mancat banii, ca el avea obiceiul sa faca cinste la toti, si unii profitau de pe urma asta. I-am lasat noul meu n umar de telefon, cu rugamintea sa i-l dea si sa-i transmita sa ma sune, ca peste un timp o sa fiu nevoit sa merg la politie sa spun cazul. Dupa mai multe luni, mergand iar la vecina din bloc, mama ex-colegului de bloc, mi-a transmis ca a sunat o data el si i-a spus ce am spus eu si el a zis ca nu are nicio datorie la mine, banii ce i-am dat mi i-a dat inapoi.
In situatia asta e clar, ca trebuie sa intreprind ceva. De aceea, va rog sa-mi raspundeti la intrebarile, aproape ca cele de mai sus : 1 ) E caz de penal sau civil ? 2 ) Cand l-as da in judecata, chiar pe civil stiu ca imi trebuie adresa lui, de aceea trebuie sa apelez la politie, ca sa faca cercetari unde se afla ? CNP-ul lui il am. 3 ) Trebuie platita taxa de 10 % in civil din suma ce i-am imprumutat-o ? 4 ) Care este termenul de prescriere la actiunile ce le pot face ? 5 ) De asemenea, inca o intrebare ce am uitat s-o pun la postul de mai sus, ce e valabila si aici : o actiune, de genul reclamatie la politie sau plangere la judecatorie sau parchet, nu intrerupere curgerea prescriptiei ? Adica, chiar daca eu fac actiune judecatoreasca poate sa scape de raspundere sau de plata, daca procesul nu se incheie in timpul ramas pana la incheierea celor 3 ani in care am inteles mai sus ca se prescrie actiunea ?
Va multumesc foarte mult, pentru raspunsurile ce mi le veti da !
Rondolfini, utilizator
Prin plângeri penale este posibil să aveți succes doar în al doilea caz dar trebuie probată intenția făptuitorului. De asemenea, sunt necesare și alte dovezi.
Dacă cei pe care i-ați împrumutat dețin bunuri în proprietate este mai bine să-i acționați în judecată și să solicitați restituirea sumelor. E important să spuneți ce scria exact în acea chitanță de mână.
Privitor la cheltuieli, pe lângă onorariul de avocat, trebuie să mai achitați, pentru fiecare caz în parte, o taxă de timbru ce se calculează în funcție de suma ce solicitați a fi restituită.
De ex: pentru restituirea sumei de 5000 euro trebuie să achitați o taxă de timbru de aprox. 1200 lei.
Va multumesc mult pentru raspuns ! In actul de mana scrie asa : " Declaratie / Subsemnata ... domiciliata in Bucuresti, sect ... Str ... cu CI seria ... nr ... azi 11 decembrie 2013, am primit sub forma de imprumut de la ... domiciliat in Bucuresti Sect ... Str ... cu CI seria ... nr ... suma de 20.000 lei, urmand a-i returna in contul deschis la ... in fiecare luna suma de 100 euro, pana la lichidare. Martor : ... CI ... [ cu semnatura si data ] [ apoi numele ei cu semnatura si numele meu cu semnatura ]" . Ironia sortii face ca martorul la aceasta declaratie, ce s-a semnat, sa fie chiar cel despre care e vorba in al doilea caz, care nu vrea sa mai dea cei 2.500 euro inapoi. Actul a fost semnat la un restaurant, unde am facut eu cinste la toti ( ei doi s-au vazut deci prin intermediul meu, nu se cunosteau inainte ). Mai mentionez ca sumei de 20.000 lei, pentru care a semnat aceasta hartie, i-a fost adaugata la scurt timp, la cererea ei, o alta suma de 2.500 lei, pentru care n-a mai dat hartie, dar am Ordinele de Plata pentru transfer bancar, de la ambele sume, in care apare numele ei, contul, CNP-ul si bineinteles ale mele. Impreuna deci, cele doua sume ( 22.500 lei ), ar face aprox. 5.000 euro. Si tot la capitolul "ironia sortii" ambii imi spuneau despre celalalt sa nu-i dau bani, ca n-o sa mai mi-i dea inapoi. Culmea este ca amandoi au avut dreptate ! Bineinteles imi spuneau numai de fata cu mine, la telefon cred, pentru ca eu le povestisem unuia despre celalalt si invers. La restaurant, mai fusese de fata si baiatul acestei doamne, dar el nu a scris nimic pe acea hartie.
Rondolfini, utilizator
1. Pentru doamna: notificati-o prin executor judecatoresc, pentru a fi pusa in intarziere. Daca nu exista reactie depuneti actiune in pretentii, solicitand restituirea sumei in temeiul art.2164 Cod Civil

2. Pentru domn: idem notificare si in aceelasi timp plangere penala.