Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Refuz de restituire imprumut - cauza penala sau civila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Refuz de restituire imprumut - cauza penala sau civila

Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati cu lamuriri in urmatoarea problema : acum aproape 2 ani, am vandut un apartament in Bucuresti. Afland de la mine ca urmeaza sa-l vand, o femeie, ce o credeam amica, m-a rugat sa-i imprumut dupa ce vand 3.000 si ceva de euro, sa scape de leasingul ce-l avea la masina, imprumut fara nicio dobanda, ce mi l-ar fi returnat in rate lunare de cate 100 euro. Mi-a motivat ca ii pun tot felul de taxe si vrea sa scape de ei. Am fost de acord. Peste un timp mi-a zis plangand, ca aproape a pierdut masina, ca nu i-au zis de niste restante pe care le avea fara sa stie si au chemat-o doar sa vada masina si acolo i-au confiscat-o si a pierdut totii banii ce ii platise pana atunci pe ea, peste 10.000 euro ( platea la ea din 2007, marca e Logan ) si acum trebuie s-o plateasca ca si cum ar cumpara-o de la zero, cu 4.300 de euro, bani pe care sa-i dau eu. A zis ca facem acte la notariat sa fiu sigur ca-mi da inapoi banii. Cum pana la vanzarea apartamentului a mai trecut ceva timp, nu am putut sa-i dau in timp util banii, dar ea a zis ca a imprumutat banii de la mai multe persoane si a rezolvat cu masina, dar trebuie sa le dea inapoi foarte repede banii, in cateva luni. Cand am vandut apartamentul, a zis sa-i dau 5.000 euro, ca mai are nevoie de bani si pentru alte lucruri. In legatura cu notariatul a zis ca i-au cerut cam 5.000 lei pentru actele ce se intocmesc la imprumut si ma roaga sa nu mai facem imprumutul prin notariat, ca nu are cum sa dea atatia bani. I-am acceptat dorinta si i-am dat imprumutul numai pe baza unei hartii de mana ce a scris-o, unde a specificat datele ei, adresa, CI serie... nr ... ,suma imprumutata si ca ii va da in rate lunare de cate 100 euro. Deasemenea ca dovada a imprumutului ce i l-am dat, mai am hartia cu transferul bancar de la contul meu ( in care primisem si eu banii pe apartament de la cumparatoare ) in contul ei ( ce si-l facuse atunci, la aceeasi banca, sa poata primi banii, fara comisioane ). Ea a mai cerut si o pasuire de 6 luni, in care sa nu plateasca niciun ban, zicand ca eu si asa am acum bani destui si nu imi sunt absolut necesari sa-i primesc imediat. Dupa 6 luni, cand i-am zis sa inceapa sa plateasca banii, a inceput sa puna diverse motive, s-o mai aman. Exemple : intr-o luna, a lovit masina si trebuia s-o repare, in alta luna, a avut banchet fiul ei dupa terminarea clasei a XII-a, alta data dadea foarte multi bani, pentru meditatii pentru fiul ei, sa intre la facultate, etc. In fiecare luna erau alte motive si cerea amanari pe mai multe luni, ce le-am acceptat, dar pina la urma, dupa ce ma tinuse asa, aproape 1 an ( dupa cele 6 luni ), am inceput sa intru la idei ca nu mai vrea sa plateasca si i-am zis ca n-o sa astept sa se prescrie si o s-o actionez la Judecatorie. A inceput sa nu-mi mai raspunda la telefon, in preajma zilei de salariu, cand sunam, insa daca sunam de la alte numere ( ale unor prieteni ), sau uneori chiar cu numar ascuns, imi raspundea, dar tot asa, zicea ca in acea luna nu poate sa plateasca, dar luna viitoare, va incepe sa plateasca sigur si asta s-a repetat mai multe luni la rand ( neraspunsul la tel meu, eventual raspundea cu un SMS de amanare ). De 2 luni nu se mai sinchiseste nici macar sa mai raspunda printr-un SMS si am luat decizia sa o actionez in instanta. Pentru a-mi face o idee, despre ceea ce trebuie sa fac, va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari : 1 ) acest caz se incadreaza la penal sau la civil ? Din definitia ce am vazut-o eu la inselaciune, ma gandesc ca s-ar incadra, minciuna prezentata drept adevar, fiind aceea ca va plati cum s-a angajat si de fapt n-a platit. Pe de alta parte, m-am interesat la un notariat si nici pomeneala sa fie comisionul de 5.000 lei, cum zicea ea si atunci m-am gandit ca ea a premeditat si m-a indus in eroare cu acea suma uriasa, ca sa nu fac imprumutul prin notariat, ca sa nu fie titlu executoriu, ea stiind ca nu va plati deloc. Mi se pare deasemenea a se incadra la inselaciune, minciuna cu taxa mare la notariat, in scopul de a nu se face prin notariat . 2 ) In cazul ca trebuie sa fac actiune civila, este adevarat ca eu trebuie sa platesc 10 % din suma ce o vreau inapoi ( adica platesc 500 euro ) ? 3 ) Cat este termenul de prescriere in acest caz ( acolo unde se incadreaza ) ? Va multumesc mult pentru raspunsurile ce le voi primi ! Desi poate va parea incredibil, mai am un caz asemanator, intamplat in aceeasi perioada, ce-l voi expune mai jos, separat.
Rondolfini, utilizator
Termenul de prescriptie este de 3 ani si curge de la data cand trebuia sa inceapa sa restituie imprumutul, asa cum este specificat in biletul de mana, adica de la 6 luni de la imprumut, daca este cuprinsa in bilet si perioada de gratie de 6 luni, altfel de la o luna dupa data imprumutului. Acest termen incepe sa curga diferit pt. fiecare rata de 100 EURO, deoarece nu trebuia sa platesca intreaga suma odata, ci rate. In instanta puteti cere obligarea la plata a ceea ce trebuia sa restituie pana la momentul introducerii cererii in instanta.
Din experienta va spun ca nu aveti nicio sansa in penal si pierdeti si termenul in civil daca asteptati dupa politisti.
Mergeti in civil. Incercati o cerere de ajutor public judiciar, daca va incadrati, pt. taxa de timbru.
Luati un avocat, nu e asa usor precum pare.
Ganditi-va daca merita efortul, ca puteti ramane si fara banii dati pe proces si avocat, daca nu se poate recupera nimic de la datornici.