Forum Discuţii juridice Executare silită firme recuperari creante
Discuție deschisă în Executare silită

firme recuperari creante

buna ziua.am avut un debit catre romtelecom cateva facturi neplatite din anul 2011 in valoare de 1600 lei fiind intr-o situatie financiara foarte proasta la momentul respectiv.si a unei perioade bune de timp dupa.am primit de la o firma de recuperari creante o scrisoare in care sant somat sa platesc dansilor creanta catre romtelecom in valoare de 1600 lei in baza unei cesiuni incheiate de dansi si romtelecom la data de 28/07/2014.sant somat ca in cazul neplati voi fi actionat in judecata de catre un executor judecatoresc urmand sa platesc si taxa de timbru si onorariul avocatului.doresc sa intreb daca firma de recuperare cu care nu am incheiat si nu am semnat nici un contract cu dansii si pe care nu ii cunosc au temeiul legal sa ma actioneze in judecata cu titlul de executare silita.va multumesc
Ca si cesionar al creantei, ”societatea de recuperare” are dreptul de a va urmari pentru recuperarea debitului.
Vedeti daca firma de recuperare e autorizata ( pe site ANPC ).cititi si aici! "[ link extern ]
Salut.am intrat pe site-ul anpc si am vazut ca firma de recuperare este autorizata de anpc in anul 2017.la recomandarea dumneavoastra pe digi 24 am inteles ca din primavara lui 2016 firmele de recuperare ni mai au dreptul de executare a unui debitor prin instanta doar creditorul direct poate urmari si actiona in justitie un dibitor.in cazul meu ar fi trebuit sa fiu contactat de catre romtelecom firma directa de unde mi-au fost furnizate servicile si de unde.am.un debit de acoperit prin somatie in cazul im care.nu se ajunge la o intelegere intre parti dansi pot actiona im imstamta pentru reciperarea debitului.prin urmare.daca am inteles eu bine numai romtelecomul o poate face in baza noi legi din primavara lui 2016.as fi foarte recunoscator.daca ma ve-ti lamuri poate ca nu m interpretat bine textul de acolo.va multumesc
Ati inteles bine despre ce e vorba.In plus daca au trecut 3 ani de cand nu ati mai facut nicio plata catre Telekom sau firma de recuperare, debitul s-a prescris.
Va multumesc pentru raspuns.prin urmare am inteles eu bine ceea ce am citit pe site+ul digi 24 la recomandarea dumneavoastra.scuze dar vroiam sa va mai intreb ceva,anume daca lege respectiva fiind in vigoare este valabila si aplicata in cazul acestor firme de recuperari.pentru ca daca este o lege clara in privinta asta dansii nu o respecta.adica nu au drepturi sa execute dilit ci numai direct creditorul sau firma unde ai debitul.aici pe forum un domn avocat mi-a scris ca firma de recuperare ca si cesionar al creantei are dreptul de a urmari recuperarea debitului.prin urmare a ma executa silit.nu ce sa imteleg Calin totusi legea nu este aplicata?ultima plata catre romtelecom a fost facuta in 2011.firma de recuperare ma anuntat ca a cesionar debitul de la romtelecom in vara anului 2914.in ultima scrisoare primita de la dansii saptamana trecuta ma anunta ca trebuie sa-i contactez urgent si sa stabilim cum pit plati chiar si in cazul in care nu dispun de toata suma.altfel daca nu o fac saptamana viitoare dosarul debitului meu va merge catre tribunal pentru executare silita.ce pute-ti spune de situatia asta?