avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Buna ziua,

Revin cu intrebarea mea (si mai adaug :)) inca 2) cu rugamintea sa aveti amabilitatea de a-mi raspunde

In conditiile in care un angajat sau un somer are incheiat un contract CASS
direct cu Casa de Pensii, pe rol, aceasta contributie suplimentara se cumuleaza la durata de cotizare sau doar va avea implicatii la punctaj?

Cand o persoana beneficiaza de somaj poate avea un contract de voluntariat?

As putea sa beneficiez de un calcul privind incadrarea mea sau nu la conditiile de pensie anticipata partiala? Am toate datele pregatite.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Cel mai recent răspuns: soriancagoro , utilizator 06:31, 24 Februarie 2017
Somerul nu poate incheia un contract de asigurare cu Casa de Pensii.
Daca o persoana are contract de asigurare cu Casa de Pensii, perioada constituie stagiu de cotizare pt pensie (adica vechime) si cotribuie si la calcularea punctajului pt pensie.
Mentionati - daca sunteti barbat sau femeie, luna si anul nasterii si stagiul de cotizare pe care il aveti.
Multumesc pentru raspuns dar tot nu imi este clar.
Iau un ex concret: un angajat pe o durata de 1 an la o firma (caruia angajatorul ii plateste CASS) are concomitent si un contract incheiat direct cu casa de pensie, in timpul aceluiasi an (deci in paralel), se va considera ca stagiul de cotizare aferent perioadei este de 1 an sau de 2 ani?
Sunt femeie, data nasterii 09.09.1961, stagiul de cotizare 27 ani, din care 2 ani grupa 1, 12 ani grupa 2.
Cand m-as putea incadra la pensie anticipata partial?

Multumesc in avans pentru raspuns!
Stagiul de cotizare se considera un an, doar ca venit total se insumeaza cele doua ( contract + suma de la angajat
F nascuta in 09.09.1961 - limita de varsta - 09.10.2023 la 62 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare 32 ani si 4 luni. Pensie anticipata ( fara penalizare) - 09.10.2018 - stagiu 40 ani si 4 luni; pensie anticipata partiala 09.10.2018 daca aveti un stagiu minim de 32ani 4 luni 1 zi.
Din ceea ce ati postat stagiul dvs e de 27 ani + 1 an( stagiu suplimentar pt. anii de gr I) +36 luni ( stagiu suplimentar pt anii de gr, a II-a) = 31 ani.
Daca ati avea stagiul complet de 32 ani si 4 luni atunci limita de varsta se reduce cu 3 ani si 6 luni ( 58 ani si 7 luni). Pensie anticipata sau anticipata partiala 09.10.2018.

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? ortantaluca ortantaluca Sunt nascuta in iulie 1959 si am vechime in munca17 ani si 10 luni. Va rog sa-mi spuneti cand voi avea dreptul , cel mai devreme la o pensie. Va multumesc (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata elenamitroi elenamitroi Buna ziua, Sunt nascuta in martie 1959, am 34 de ani de munca{ inca lucrez}din care 19 ani in grupa a-II-a, la care se adauga de 3 ori cate 1 an de somaj. ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata grin grin BUNA ZIUA, Sunt nascuta la 05.11.1957. -angajata: 26.04.1976 pana la 22.04.1992 -somer : 23-04-1992 pana la 17-01-1993 - angajat : 17-01-1993 pana la ... (vezi toată discuția)