Bună ziua,
Dacă firma nu a avut rezerve legale constituite (s-a înfiinţat în 2015), în anul 2015 a fost pe pierdere, iar în 2016 are profit. Se pot constituii rezervele legale sau acoperim pierderea ???
Mulţumesc :frantic::frantic:
Bilant micro
camelia adina
in 2010 (an de infiintare a societatii) o societate platitoare de impozit pe profit a inregistrat pierdere , deci nu a avut de unde sa isi constituie ... (vezi toată discuția)
Rezerva legala
Coravid
Pentru o microintreprindere infiintata in oct. 2016 care nu a realizat venituri in anul 2016 e necesara constituirea rezervei legale ? Multumesc ! (vezi toată discuția)
Webinar: Fiscalitate și digitalizare în 2025. Ce știm și ce urmează?
ACCA, cea mai mare asociație internațională în domeniul financiar-contabil, vă invită să participați la un eveniment gratuit destinat profesioniștilor care doresc să afle cele mai recente noutăți legate de sistemul fiscal din România.
În cadrul webinarului, care va avea loc pe 26 februarie la ora 10:00, Delia Cataramă, Tax Partner Viboal FindEx, va aborda principalele modificări fiscale aplicabile în 2025 companiilor, cu focus pe impactul asupra profitabilității și cash-flow-ului acestora.