Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare chirie ANL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare chirie ANL

Buna ziua. As dori sa ma lamuriti, daca puteti, in urmatoarea speta:
Conform Legii 221/2015 cuantumul chiriei din blocurile ANL se modifica in functie de mai multi parametri. Doar ca normele metodologice de aplicare a Legii 221 au fost publicate in aprilie 2016 prin HG 251 din 06.04.2016. Contractul meu de inchiriere a fost semnat in luna ianuarie 2016 pe termen de 5 ani. As vrea sa stiu daca intru sub inidenta acestei legi sau nu.
Stiu faptul caspre finalul Legii 221/2015 la Art II se mentioneaza faptul ca "Contractele de închiriere încheiate până la data aprobării prezentei legi vor
respecta prevederile legale aflate în vigoare, la data încheierii lor, până la expirarea
termenului de închiriere prevăzut în contract." Doar ca legea nu a putut fi aplicata pana la momentul aparitiei normelor metodologice.

Multumesc anticipat!
Kitzmiler, utilizator