avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Este sau nu abrogata HG 582/2016?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Este sau nu abrogata HG 582/2016?

Legea nr. 153/2017 abrogă expres (art.44 alin. 1 pct. 20) cap. I, cuprinzând art. 1 - 121, art. 13 şi 16 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016, prorogarea unor termene, precum şi unele măsuri fiscal-bugetare. Se consideră abrogate si dispozitiile HG nr. 582/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. 31 alin. (2), (3) şi (8), art. 33 şi 34 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 57/2015 chiar dacă HG nr. 582/2016 nu este abrogată de Legea nr. 153/2017 și nu contravine prevederilor acesteia? In acest moment trebuie aplicate prevederile Legii nr. 153/2017 care a intrat in vigoare la 1 iulie 2017, dar nu se stie cum sa se aplice intrucat nu exista inca norme de aplicare. Spre exemplu, Legea 153/2017 prevede posibilitatea salarizarii in regim de plata cu ora pentru cadrele didatice, dar nu exista modalitatea de calcul a tarifului orar nefiind norme de aplicare. In schimb normele metodologice aprobate prin HG nr. 582/2016 prevede in mod explicit ca „Pentru personalul didactic de predare salarizat în sistem de plata cu ora, la calculul drepturilor salariale se vor utiliza numărul de ore aferent normei didactice de predare şi salariul de bază al funcţiei didactice de predare şi, după caz, indemnizaţia de învăţământ special, gradaţia de merit, compensaţia pentru titlul ştiinţific de doctor şi indemnizaţia pentru localităţi izolate. Dispoziţiile art. 2 alin. (3) se aplică în mod corespunzător şi la calcularea tarifului orar pentru activitatea desfăşurată în sistem de plată cu ora”. Prin urmare, pana la adoptarea normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 153/2017 se pot aplica prevederile normelor metodologice aprobate prin HG nr. 582/2016 sau acestea se consideră abrogate ca urmare a abrogarii exprese a OUG nr. 57/2015?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:44, 20 Octombrie 2017
1. Legea 153/2017 nu mentioneaza in cuprinsul sau elaborarea de norme de aplicare.

2. HG nr. 582/2016 se consideră abrogata ca urmare a abrogarii exprese a OUG nr. 57/2015.
Abrogarea legii are ca efect indirect încetarea efectelor juridice ale hotărârii de Guvern date în aprobarea sa, dacă prin norme tranzitorii nu s-a dispus altfel.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrarea in invatamant AleIoana AleIoana Buna ziua, lucrez in invatamant din anul 2010. In anul 2014 am fost in concediul de ingrijire al copilului pentru 2 ani de zile. Anul trecut (2016-2017) m-am ... (vezi toată discuția)
Nota explicativa fara a savarsi vreo abatere elena-preda elena-preda Buna ziua! In anul 2019 am trecut de la transa 4 de vechime la transa 5 si mi s-a dat o mica marire de vreo 50 lei. Acum 01.02.2022 mi se transmite ca trebuie ... (vezi toată discuția)
Vechimea in invatamant AdiAdriano AdiAdriano Doresc un punct de vedere avizat referitor la calcularea vechimii în învăţământ a unui cadru didactic universitar (de ex, lector) care a lucrat anterior ... (vezi toată discuția)