Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Este sau nu abrogata HG 582/2016?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Este sau nu abrogata HG 582/2016?

Legea nr. 153/2017 abrogă expres (art.44 alin. 1 pct. 20) cap. I, cuprinzând art. 1 - 121, art. 13 şi 16 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016, prorogarea unor termene, precum şi unele măsuri fiscal-bugetare. Se consideră abrogate si dispozitiile HG nr. 582/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. 31 alin. (2), (3) şi (8), art. 33 şi 34 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 57/2015 chiar dacă HG nr. 582/2016 nu este abrogată de Legea nr. 153/2017 și nu contravine prevederilor acesteia? In acest moment trebuie aplicate prevederile Legii nr. 153/2017 care a intrat in vigoare la 1 iulie 2017, dar nu se stie cum sa se aplice intrucat nu exista inca norme de aplicare. Spre exemplu, Legea 153/2017 prevede posibilitatea salarizarii in regim de plata cu ora pentru cadrele didatice, dar nu exista modalitatea de calcul a tarifului orar nefiind norme de aplicare. In schimb normele metodologice aprobate prin HG nr. 582/2016 prevede in mod explicit ca „Pentru personalul didactic de predare salarizat în sistem de plata cu ora, la calculul drepturilor salariale se vor utiliza numărul de ore aferent normei didactice de predare şi salariul de bază al funcţiei didactice de predare şi, după caz, indemnizaţia de învăţământ special, gradaţia de merit, compensaţia pentru titlul ştiinţific de doctor şi indemnizaţia pentru localităţi izolate. Dispoziţiile art. 2 alin. (3) se aplică în mod corespunzător şi la calcularea tarifului orar pentru activitatea desfăşurată în sistem de plată cu ora”. Prin urmare, pana la adoptarea normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 153/2017 se pot aplica prevederile normelor metodologice aprobate prin HG nr. 582/2016 sau acestea se consideră abrogate ca urmare a abrogarii exprese a OUG nr. 57/2015?
1. Legea 153/2017 nu mentioneaza in cuprinsul sau elaborarea de norme de aplicare.

2. HG nr. 582/2016 se consideră abrogata ca urmare a abrogarii exprese a OUG nr. 57/2015.
Abrogarea legii are ca efect indirect încetarea efectelor juridice ale hotărârii de Guvern date în aprobarea sa, dacă prin norme tranzitorii nu s-a dispus altfel.