Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inselat la cumpararea unei masini - kilometri ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inselat la cumpararea unei masini - kilometri modificati

Pot da in judecata fostul proprietar de la care am cumparat o masina cu 380.000km care s-a dovedit a avea 700.000km? Au trecut 5 luni de la data cumpararii insa abia acum 2 saptamani am aflat in cursul unei verificari. Stiu, trebuia sa o verific la data cumpararii insa mi-a fost recomandat, fostul proprietar, cu mare incredere de altcineva. Pot apela la un avocat si daca da, ce sanse as avea?
Puteți să formulați o acțiune având ca obiect rezoluțiunea contractului sau reducefrea prețului.
Puteți formula și o plângere penală pentru înșelăciune.
Masina poate a fost vanduta si revanduta. Este posibil ca ultimul proprietar sa nu stie de modificare. Va fi dificil de demonstrat cine a facut modificarea. Daca a fost adusa de afara si a trecut prin 2 3 maini fiecare proprietar va declara ca nu a stiut.
Multumesc de raspuns! intr-adevar, masina a fost adusa de afara insa aici nu a avut decat 1 proprietar, cel de la care am cumparat eu masina. si sunt aproape convins ca nu cel de la care am cumparat eu a dat km inapoi. insa, sunt la fel de convins ca a stiut de km reali. aici ma intereseaza daca eu mai pot face ceva!
Numai din cartea de service si eventual printr-o expertiza tehnica sa se determine in ce moment s-a "prelucrat" kilometrajul.
Este dificil de estimat cati km a facut afara, depinde cat a fost folosita zilnic si la ce (ptr 700k km poate a fost taxi), din cartea de service si perioada cat a stat la primul proprietar se poate face o estimare cat de cat.
cyan a scris:

Numai din cartea de service

Se gasesc carti service in alb si stampilate pe net, nu trebuie decat sa treci data si kilometrii doriti , nu mai constituie de mult o dovada credibila.