avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pfa sau CMI medic stomatolog
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pfa sau CMI medic stomatolog

Am inchiriat scaunul dintr-un cabinet stomatologic, pe perioada nedeterminata. Pot sa imi fac PFA sau doar CMI?
Cel mai recent răspuns: ALEXANDRA VASILE , Avocat 09:49, 23 Februarie 2017
Buna ziua,

Puteti si una si alta, desi in mod normal medicii sunt asimilati profesiilor liberale care se organizeaza mai degraba in cabinet individual. PFA-ul se inregistreaza la Registrul Comertului, pe cand CMI-ul se autorizeaza doar la finante.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa pentru medici calin felicia calin felicia Un medic vrea sa devina PFA. Va plati CAS, CASS, SOMAJ? Trebuie sa depuna declaratia 220 la finante? (vezi toată discuția)
Cabinet medical individual - medic cu activitate suspendata pentru cic doringhent doringhent Avem o situatie interesanta. Un cabinet medical individual care e incadrat la profesii liberale(medic dentist) are angajat un alt medic cu carte de munca. ... (vezi toată discuția)
Profesie liberala vs pfa - impozitare si inregistrare Maria780 Maria780 Buna ziua! Sunt medic si ma intereseaza care este diferenta intre profesia liberala si PFA. Am inteles ca profesiile liberale nu necesita inregistrare la ... (vezi toată discuția)