Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe salariu

Buna ziua
Am 2 popriri pe salariu de la aceeasi banca
1)nr dosar 1516 cu suma de 3042,47 reprezentand urmatoarele conform adresei de infiintare poprire:
1198,46-principal restant
667,92-dobanda restanta
116,67-penalitati
3,5-comision restant
470,73-dobanzi si penalitati calculate de la momentul cesiunii,precum si dobanzile calculate pana la achitarea integrala a datoriei
585,19-cheltuieli de judecata
2)nr dosar 1517 cu suma de 3044,16 reprezentand
1196,85-principal restant
671,67-dobanda restanta
116,83-penalitati
3,5-comision restant
470,10-dobanzi si penalitati calculate de la momentul cesiunii,precum si dobanzile calculate pana la achitarea integrala a datoriei
585,19-cheltuieli de judecata
Ambele popriri insumeaza 6086,61.
Mi s-a oprit 1/2 din salariu din luna aprilie 2016,pana in prezent s-au achitat catre ei suma de 5740 lei,asta insemnand ca a m-ai ramas un rest de 346,61 lei.
Astazi am luat legatura cu BEJ pentru a achita eu personal acea diferenta ca sa mi se ridice poprirea de pe salariu si de pe contul bancar.
Si am avut parte de o mare surpriza...mi s-a zis de la BEJ ca soldul final este urmatorul
1)nr dosar 1516
270,60-care se duc catre recuperator
430-care se duc la BEJ
2)nr dosar 1517
727,05-recuperator
430-BEJ
In total mai am de achitat 1857,65 lei
Pe langa faptul ca a trebuit sa stau toata ziua in telefoane cu ambele institutii(BEJ si Recuperatorul) sa ma lamureasca de unde sumele astea colosale,evident ca ma pasau de la unul la altul fiecare zicandu-mi alte sume care nu bateau unele cu altele,evident ca nici una nu m-a putut lamuri de ce trebuie sa mai platesc in plus fata de ce scrie in adresele de infiintare poprire.
Va rog sa ma ajutati cu informatii,este legal asa ceva,au voie sa mareasca pur si simplu sumele fata de cele care erau cand mi-au trimis adresele de poprire la angajator,practic de cand am inceput sa platesc.
Mi se pare aberant,vreau sa ma duc si la un notar sau avocat cu toate hartiile sa ma ajute sa inteleg.
Mentionez ca pe adresele de infiintare poprire scrie negru pe alb:
"Dispunem
Executare silita prin infiintarea unei popriri pe venitul net pe care unitatea dumneavoastra(angajatorul),in calitate de tert poprit il datoreaza debitoarei(Eu)...CNP...cu domiciliul(adresa mea)...pana la incasarea sumei de 3042,47 respectiv 3044,16,mentionata mai sus"
Va rog daca puteti sa imi raspundeti sa stiu daca mai pot face ceva sau nu.
Eu am discutat astazi cu angajatorul si mi-a zis clar ca luna viitoare va mai achita diferenta de 346,61 si atat pentru ca ei au fost somati sa le vireze jumatate din salariul meu im cuantumul a 6086,61.
Eu am comunicat acest lucru catre BEJ si ei mi-au spus ca se va reveni la poprire cu o alta poprire.
Prima data , mergeti la banca unde aveti contul de salar ( banci daca aveti mai multe conturi ) si solicitati un extras de cont , pentru fiecare cont blocat ,pentru a putea insuma toate sumele debitate si varsate in contul executorului . De mentionat ca nu aveti treaba decat cu BEJ-ul care a dispus executarea pe care o sa-l notificati cu documentul de la banca . O situatie similara se poate obtine si de la executor (chiar daca dureaza mai mult timp ) unde un extras de cont , al contului colector , va poate edifica atat pe dvs cat si pe executor .