Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Comision vizualizare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Comision vizualizare apartament

Buna seara, tin sa mentionez ca vreau sa achizitionez un apartament si sunt foarte putine sanse sa-l achizitionez direct de la proprietar, deci sa spunem ca am nevoie de agentie. Sa presupunem ca gasesc un anunt pe internet, imi place apartamentul si doresc sa-l vad fizic. Ma intereseaza daca agentia percepe vreo suma pentru acest lucru? Cum imi recomandati sa procedez? Multumesc.
Incheiati un contract cu agentia si fiti atent la clauze. Va pot percepe un comision ptr vizionare si altul ptr incheierea tranzactiei. Ultimul se plateste numai la semnarea contractului si nu la incheierea promisiunii de v/c (antecontractului).
Va pot impune o clauza de excludivitate ptr a evita sa va intelegeti ulterior singur cu proprietarul ptr a evita agentia. Atentie la clauze, nu cititi contractul pe sarite. Trebuie sa fie scris cu caractere suficient de mari iar daca sunt termeni cu care nu sunteti familiarizat intrebati agentul ce semnificatie au.
Va multumesc!