Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contract vizionare apartament
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contract vizionare apartament

Buna seara! Am fost sa vizionam un apartament prin intermediul unei agentii si am semnat un contract de vizionare in care este specificat comisionul de 2% in cazul in care vom achizitiona apartamentul prin intermediul lor. Ne-am hotarat ca nu dorim sa cumparam acel apartament dar am gasit un altul, care desi apare in oferta agentiei respective, l-am vizionat exclusiv prin proprietar, fara interventia agentiei. Intrebarea este, daca ne hotaram sa cumparam cel de-al doilea apartament, fara interventia agentiei, avem vreun cost atat eu cat si vanzatorul? Mentionez faptul ca pe contractul de vizionare semnat de mine nu este specificata adresa imobilului vizionat. Va multumesc!
Tito123, utilizator
In conditiile in care agentia nu si-a adus aportul la vizionarea imobilului pe care doriti sa il achizitionati, clauza contractuala care impune plata comisionului pentru tranzactia efectuata prin intermediul agentiei nu vi se poate imputa. Totusi, pentru a evita un eventual diferend cu agentia, in masura in care acel apartament se regasea in oferta acesteia, este recomandabil sa reziliati acel contract inainte de a realiza tranzactia,
Aspectul ca nu este consemnata nicio adresa ,permite angajatilor acesteia sa completeze orice adresa vizionata care se afla in lista de intermediere si ulterior sa se ridice cu pretentia achitarii comisionului
Pentru a indeparta situatii neplacute intial clarificati prima vizionare pentru care aveti incheiat contract de vizionare,solicitati anularea inscrisului urmare a neconcretizarii achizitiei apartamentului