Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificarea cartii de munca pe baza unui act aditional ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificarea cartii de munca pe baza unui act aditional despre care habar n-aveam!

Am lucrat mai bine de 2 ani si jumatate pentru o companie cu CIM pe functia de referent economist. Probleme cu compania in sine nu prea am avut... mai mult probleme cu sefa, care, ca majoritatea romanilor ajunsi sefi, ba te iau in brate, ba te lasa... A fost, sa ii zicem o lupta de orgolii care la sfarsitul colaborarii a lasat urme pe cartea mea de munca. Dupa 2 ani si ceva, acelasi angajator isi schimba denumirea, compania fiind preluata de o alta, acelasi personal, acelasi sediu, alt nume... ma rog, cunoasteti procedura... Dupa o luna si ceva de la acest moment am ales sa plec la actualul loc de munca si am demisionat. Asta se intampla anul trecut in noiembrie. Logic ar fi fost ca la incheierea raporturilor de munca sa primesc decizia de incetare a CIM prin acordul partilor... nici vorba. Nu numai ca nici acum nu am aceasta decizie, dar am solicitat eiberarea cartii de munca si am primit-o... dupa vreo 4 luni. Aici surpriza (imi pare rau ca nu pot atasa si un scan): figureaza urmatoarele date: incadrare in munca la data de 1 noiembrie 2008 conform CIM nr. xxx din 1 noiembrie 2008, apoi tot pe 1 noiembrie modificat incadrarea pe baza actului aditional nr. 1 din data de 24 februarie 2009, de la referent economist la referent, desi eu eram in ultimul an de facultate (aici sunt urmele orgoliului sefei mele), apoi ultima inregistrare pe 4 decembrie 2008 incetarea raportului de munca pe baza deciziei nr. xxx pe care nu am primit-o! Hai sa zicem ca pot trai fara decizie, desi pentru fiecare contract de munca de pana acum am CIM propriu-zis, aditionale, fisa postului si decizia de incetare... Dar cum Dumnezeu a putut sa inregistreze, sa semneze si sa stampileze cineva de la ITM pe 1 noiembrie 2008 un act aditional din 24.02.2009??? Si cine a semnat acel aditional in numele meu, pentru ca eu NU! Habar nu aveam de acest aditional, nu am semnat, evident, nu am nici un exemplar! Ce ziceti de asta!?
Ellise a scris:
[quotAici surpriza (imi pare rau ca nu pot atasa si un scan): figureaza urmatoarele date: incadrare in munca la data de 1 noiembrie 2008 conform CIM nr. xxx din 1 noiembrie 2008, apoi tot pe 1 noiembrie modificat incadrarea pe baza actului aditional nr. 1 din data de 24 februarie 2009, de la referent economist la referent, desi eu eram in ultimul an de facultate (aici sunt urmele orgoliului sefei mele), apoi ultima inregistrare pe 4 decembrie 2008 incetarea raportului de munca pe baza deciziei nr. xxx pe care nu am primit-o!
'

Ar trebui sa fiti mai explicita, eu una nu prea inteleg.#-o Cum adica incadrare in munca la 1 noiembrie 2008? Pai unde sunt acei 2 ani si ceva in care ati lucrat la companie?
1. Modificarea CIM se face numai prin act aditional semnat de ambele parti. Adica nu se putea modifica unilateral, fara acordul dvs. Iata ce spune Codul muncii:
Art. 41. - (1) Contractul individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor.
(2) Cu titlu de exceptie, modificarea unilaterala a contractului individual de munca este posibila numai in cazurile si in conditiile prevazute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de munca se refera la oricare dintre urmatoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) conditiile de munca;
e) salariul;
f) timpul de munca si timpul de odihna.

2. Angajatorul a gresit, nerespectand Codul muncii, cand a modificat unilateral CIM.
3. Il puteti da in judecata pe angajator la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul sau resedinta. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
4. ITM a procedat corect. Se poate inregistra o decizie cu efect retroactiv. ITM nu avea de unde sa stie ca semnatura nu este a dvs.
Solicitati de la ITM copie dupa actele aditionale care au stat la baza modificarilor din carnetul de munca. Si daca nu ati semnat astfel de acte, aveti posibilitatea sa faceti o plangere penala privind savarsirea infractiunii de fals in inscrisuri si uz de fals.
perrla a scris:
Ar trebui sa fiti mai explicita, eu una nu prea inteleg.#-o Cum adica incadrare in munca la 1 noiembrie 2008? Pai unde sunt acei 2 ani si ceva in care ati lucrat la companie?

Eu am spus ca am lucrat in total 2 ani si jumatate si ca la un moment dat compania a fost preluata de o alta companie cu tot cu administratie, personal, sedii, mijloace fixe, etc... Iar aceasta problema a aparut la incheierea raportului de munca la cea de-a doua companie...
Ar putea sa faca chiar o relamatie la ITM-ul care a consimtit in mod neprofesional, sa inregistreze un document care produce efecte cu 3 luni in urma, mai cu seama cand e vorba despre o functie , care implica si o fisa de post, s.a.m.d.
Ea practic a fost retrogradata.