avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de mostenire testamentara, conditii martori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de mostenire testamentara, conditii martori

Este valid un testament la care mostenitorii testamentari sunt si singurii martori la intocmirea testamentului.
Da, este valabil.

De altfel, pentru intocmirea testamentului, nici nu este obligatorie prezenta unui martor.
Ultima modificare: Vineri, 24 Februarie 2017
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune pe baza testamentului olograf anamaria100 anamaria100 Am fost adoptata de mic copil cu drepturi depline,dar tatal natural mi-a lasat mostenire apartamentul sau printr-un testament olograf trimis prin posta. Sotia ... (vezi toată discuția)
Cum se realizeaza un testament? nicoricimihaela nicoricimihaela Buna seara. Am o intrebare. O familie care nu are copii poate face un testament pentru a-si lasa bunurile cui doresc. Dar acest testament poate fi facut doar ... (vezi toată discuția)
Mostenire cu testament roman.oanaadina roman.oanaadina Dacă mi-a facut cineva o mostenire si nu are copii si nepoți decât frati si nepoți de pe frați poate ataca testamentul respectiv cineva? (vezi toată discuția)